Stivandring Foto: Sigrid Haugen

Ber om innspill til Hedalen natur- og kultursti

Publisert av Arne Heimestøl 27.09.2024. Sist oppdatert 25.09.2024.

Kjell Ellefsen, tidligere prest i Hedalen, lanserte ideen om natur– og kultursti for Hedalen bygdeutvalg i 2002.

Daværende medlem i bygdeutvalget, Rigmor Brenden, grep fatt i ideen og fikk med seg denne arbeidsgruppa: Kari Halldis Brenden, Marit Helene Grøv, Oddny Lund og Sigrid Haugen.

Ferdig i 2009

I Kulturminneåret 2009 var stien en realitet. Den går mellom bygdas to store kulturminner, Hedalen stavkirke og Bautahaugen samlinger. Stien er 5,5 km lang og følger stedvis den gamle kjerrevegen fra ca. 1840.

I begge ender, og ved «Kvenngrinda» nedenfor Lokalet, finner du velkomsttavla.

Langs stien er det satt opp informasjonstavler om kulturminner, plante- og dyreliv. Den går i variert terreng og har flere avstikkere opp til hovedvegen, fv. 243. Fra hovedvegen er det i alt sju vegvisere med avstandsangivelse ned til kulturstien.

Foreningen Bautahaugens venner tok over

En stund etter åpninga ble bygdeutvalget lagt ned, og Bautahaugens Venner overtok ansvaret for vedlikeholdet.

Bygdeutvalget ble etablert på nytt i 2014. Likevel har foreningen Bautahaugens Venner tatt ansvaret i alle disse åra.

I 2023 har det blitt utført mye vedlikeholdsarbeid. Kratt og vindfall er fjerna, og mange stolper og vegvisere er fornya. Stien skulle dermed være i god stand til å møte en ny sommersesong 2024.

Foreningen Bautahaugens venner har spurt Hedalen bygdeutvalg om de kan overta vedlikeholdsansvaret igjen, men det har styret i bygdeutvalget sagt nei til.
– Vedtektene våre regulerer vår aktivitet, og et vedlikeholdsansvar for natur og kulturstien er ikke i tråd med våre vedtekter, skriver styret i e-post til foreningen Bautahaugens venner.

– Nå ber vi om innspill fra bygdefolk og andre, sier styreleder i Bautahaugens venner, Sigrid Haugen. Hvem kan ta på seg vedlikeholdet av natur- og kulturstien? E-post til Sigrid: sigrid@hedalen.no.

Fornya infotavle. Foto: Sigrid Haugen
Fornya infotavle. Foto: Sigrid Haugen
Rydda hindringer. Foto: Sigrid Haugen
Rydda hindringer
Foto: Sigrid Haugen
Nye stolper. Foto: Sigrid Haugen
Nye stolper
Foto: Sigrid Haugen
Fornya vegviser og stolpe. Foto: Sigrid Haugen
Fornya vegviser og stolpe
Foto: Sigrid Haugen
Tryggere bru. Foto: Sigrid Haugen
Tryggere bru
Foto: Sigrid Haugen

Les også..

Kommunestyret

Kommunestyresak får etterspill

Sør-Aurdal kommunestyre behandlet 22. mai 2025 sak 034/25 om kjøp ...
Hedalen G 13

– Et samlingspunkt som bidrar til fellesskap og trivsel i hele bygda

Hedalen IL har en stolt tradisjon innen fotball, og sporten ...

Velkommen til verden!

08.05.25 kom Eivor til verden på Ringerike sykehus. Sigurd og ...
Sørgarden

Historisk tilbakeblikk på Sørgarden, gnr. 76 bnr. 6

Åsli ligger lengst nord og øverst i Hedalen. Her finner ...
Skjermtrestillingshogst. Foto: Tor Kristian Stugård

Nortømmer styrker tilstedeværelsen i Valdres

Tor Kristian Stugård fra Nortømmer AS har blitt aktiv virkesinnkjøper ...