Skogbrukssjef Espen Nerødegård

Nedgang i tømmerinnmåling i 2025

Publisert av Arne Heimestøl 23.01.2026. Sist oppdatert 18.01.2026.

I en e-post til Hedalen.no opplyser skogbrukssjef Espen Nerødegård at det i 2025 ble innmålt 134 500 kubikkmeter tømmer i Sør-Aurdal. Dette er lavere enn både i 2024 og 2023.

– I 2024 ble det innmålt 158 400 kubikkmeter, mens tallet for 2023 var 148 400 kubikkmeter, skriver Nerødegård. Tallene viser at hogstvolumet varierer en del fra år til år.

Omfattende planting – men noe avgang

Skogbrukssjefen forteller videre at det er gjort en betydelig innsats med foryngelse. Rundt 750 000 planter er satt i jorda.

Samtidig viser kontroller at enkelte plantefelt har hatt noe avgang. Nerødegård understreker derfor viktigheten av oppfølging:
– Skogeiere bør ut og kontrollere plantefeltene sine, og eventuelt supplere med flere planter, skriver han.

Ber skogeiere ta kontakt

For dem som ennå ikke har gjennomført planting etter hogst, kommer det en klar oppfordring. Skogbrukssjefen ber disse skogeierne om å ta kontakt, slik at nødvendige tiltak kan planlegges.

Målet er at planting kan gjennomføres i 2026 der dette ikke er gjort tidligere, opplyser han.

Mange barkebiller i fellene

Når det gjelder skoghelse, peker Nerødegård på økt aktivitet av barkebiller. Han skriver at det har vært mye barkebiller i fellene i 2025, noe som gir grunn til ekstra oppmerksomhet.

– Det er viktig å følge med på skog som holder på å tørke, påpeker han, og viser til at dette kan være et tegn på angrep.

Mangler oversikt over billegran

Skogbrukssjefen opplyser samtidig at han ikke har full oversikt over omfanget av barkebilleskader.
– Jeg har ikke oversikt over hvor mange kubikkmeter «billegran» som er hogd, skriver Nerødegård.

Les også..

Hedalen stavkirke. Foto: Helge Nordby

Gudstjeneste

BEKJKENTGJØRELSE: Velkommen til gudstjeneste i Hedalen stavkirke søndag 19. juli ...
Hjort. Foto: Øivind Jordet

Kommunen øker hjortekvoten med 50 prosent

Sør-Aurdal kommune har godkjent 60 fellingstillatelser på hjort for jaktåret ...
Bagn sentrum

Statens vegvesen varsler fjerning av reklameskilt ved Valdrestunet

Statens vegvesen har varslet Valdrestunet Senterforening om at et reklameskilt ...
Bærene er store nå.

Hvor godt kjenner du skogsbærene?

Norske skoger og myrer byr på viltvoksende bær. Hva vet ...
Hedalen kulturfestival

«Fire begravelser og ett bryllup» til Hedalen kulturfestival. NB! Aldersgrensen på forestillingen senkes til 13 år.

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 1. august gjester teaterregissør, dramatiker og teatersjef Morten ...
Brøtning fra Øvre Grunntjern til Nedre Grunntjern. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vassfarbrøtningen

Hvordan ble de veldige skogene i Vassfaret forvandlet til eksportvare? ...