Vannverket i Hedalen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Saken skal etterforskes likevel

Publisert av Arne Heimestøl 17.01.2025. Sist oppdatert 16.01.2025.

Fredag 10. januar meldte avisa «Valdres» at anmeldelsen mot Sør-Aurdal kommune, som tidligere kommunalsjef Gro Anita Bakketun leverte til Innlandet politidistrikt i juni 2024, er henlagt på grunn av bevisets stilling.

Anmeldelsen

I anmeldelsen hevdet Bakketun at Sør-Aurdal kommune hadde vært kjent med at fluoridnivåene i drikkevannet fra Hedalen vannverk hadde overskredet tillatte grenseverdier siden 2009, men likevel unnlot å handle.

Dette mente hun resulterte i en rekke brudd på forskrifter, inkludert manglende tiltak for å sikre helsemessig trygt vann, mangelfull rapportering til Mattilsynet og brudd på opplysningsplikten overfor abonnenter.

Bakketun kritiserer også Mattilsynet for ikke å ha fulgt opp saken tilstrekkelig. Anmeldelsen inkluderte dokumentasjon som Bakketun mente understøttet påstandene.

Ny utvikling

16. januar sendte politiadvokat Knut Wold i Innlandet politidistrikt brev til Sør-Aurdal kommune. Her leser vi følgende:

«Omgjøring av henleggelse

Den 12. juni 2024 mottok Innlandet politidistrikt en anmeldelse der Sør-Aurdal kommune skal ha unnlatt å informere innbyggerne om nivået på fluorid i drikkevannet fra Hedalen vannverk, over lang tid, har vært for høyt. Det var Gro Anita Bakketun som anmeldte forholdet.

Innlandet politidistrikt henla saken den 3. januar 2025. Underretning om henleggelsen ble gitt den 6. januar 2025. Henleggelsen ble påklaget av Bakketun. I forbindelse med behandlingen av klagen, har saken blitt gjennomgått på nytt. Konklusjonen av denne gjennomgangen er at saken skal etterforskes. Det betyr at henleggelsen av 3. januar, omgjøres.

Gro Anita Bakketun er, ved mottak av dette brevet, orientert om at saken ikke lenger er henlagt.»

– Ikke noen kommentarer

Hedalen.no har spurt kommunedirektør Haakon Boie Ludvigsen om kommunen har noen kommentar til det som fremkommer i brevet fra Innlandet politidistrikt.

– Kommunen har ikke noen kommentar til dette ut over at vi avventer ev. forespørsel i saken, skriver kommunedirektøren i e-post.

Les også..

Ny asfalt

Vegarbeidene fullført

Fylkesveg 2456 mellom Tollefsrud i Begnadalen og Jennlismyra i Hedalen ...
Brunnbakklia og Skolehagen. Foto: Dagfinn Heimestøl

Årsmøte

BEKJENTGJØRELSE: Det blir årsmøte i Brunbakklia og Skolehagen velforening på ...

Vi inviterer til kveldsmat og høytlesing!

BEKJENTGØRELSE: Vi inviterer til kveldsmat og høytlesing torsdag 22. oktober ...
Trygghetsalarm

Sør-Aurdal skal vurdere alle vedtak om trygghetsalarm på nytt

Sør-Aurdal kommune opplyser på sin nettside at trygghetsalarm er en ...
Hedalsheimen. Foto: Helge Nordby

Høstens elggryte på Hedalsheimen

BEKJENTGJØRELSE: Søndag 1. november kl. 15.00 ønsker vi alle over ...

Seniortreff

BEKJENTGJØRELSE: Sør-Aurdal kommune inviterer til seniortreff tirsdag 10. november i ...