Ordfører Marit Hougsrud. Foto: Arne Heimestøl

– Det ble reist mistillit til administrasjonen

Publisert av Arne Heimestøl 11.11.2020. Sist oppdatert 11.11.2020.

– Hovedpoenget var å minne oss selv på vår rolle som folkevalgte og det ansvaret som følger med. Det sier ordfører Marit Hougsrud i en kommentar til noe av det som skjedde i kommunestyremøtet torsdag 5. november.

Tirsdag kveld var det møte i utvidet formannskap. Der var flere fra administrasjonen også til stede. Ordføreren innledet møte med å komme med en påminnelse.

Vi har stilt ordføreren tre spørsmål som hun har besvart i e-post.

I formannskapsmøtet i går kveld kom du med kritikk som var rettet mot én eller flere kommunestyrerepresentanter. Du fortalte at du hadde sovet dårlig etter det siste kommunestyremøtet. Hva var det du reagerte på?

– Det ble reist mistillit til administrasjonen i møtet. Vi som folkevalgte har et arbeidsgiveransvar, og vi er avhengig av et godt forhold til administrasjonen. Jeg sov kanskje ikke så dårlig, men det tok litt tid før jeg sovna. Jeg tenker jo på hvordan vi kunne gjort dette bedre, og hva som kunne vært gjort annerledes. Det er jo ikke sånn at administrasjonen (og jeg) ikke skal ta kritikk. Både administrasjonen og politikere må jobbe for at vårt samarbeid er bygget på tillit. Det vil fremme både bolyst og arbeidslyst i vår kommune.

Hvordan skal kommunestyremedlemmer opptre når de vil uttale kritikk mot administrasjonen og/eller ordføreren?

Vi skal opptre saklig, og med respekt og med et tillitsforhold i bunnen.

Hvordan skal kommunestyrerepresentanter opptre om de vil fremme en sak der det er betydelige meningsforskjeller blant politikerne?

– Vi skal opptre saklig, og vi skal ha respekt for hverandres meninger. For meg er det viktig at alle føler at de kan komme med egne meninger både i gruppa og i kommunestyret. Vi skal tåle å være uenige. Samarbeidsklimaet kan være veldig godt det, selv om man er uenig.

Les også..

Logo HUK

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Det blir HUK på fredag 20. februar kl. 19 ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter søker sommervikarer/tilkallingsvikarer

ANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...
Historielagets logo

Sør-Aurdal Historielag har årsmøte på Soltun i Garthus torsdag 19. februar kl. 18.00

KUNNGJERING: Vanlege årsmøtesaker. Etter årsmøtet vil Kristian Berglund fortelja om ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter ønsker å styrke bemanningen med sykepleier, vernepleier og sosionom

ANNONSE: Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. ...
Klikkbar logo til Hedda Hytter

Åpen dag hos Hedda Hytter

ANNONSE: Fredag 20. februar har vi åpen dag i Hedalen. ...
Nedunder Surtind

Skiltprosjektet til Hedalen løypelag

Hedalen løypelag kan med stolthet vise til at det nå, ...