Ordfører Marit Hougsrud (Sp). Foto: Arne G. Perlestenbakken

Møtereferat fra planforum

Publisert av Arne Heimestøl 17.09.2020. Sist oppdatert 23.09.2020.

I september 2019 sendte formannskapet forslag til kommunedelplan for Bagn ut på høring. Fylkesutvalget skulle ha behandlet saken i januar, men sendte den tilbake til administrasjonen. 26. august hadde Sør-Aurdal kommune møte med planforumet i Innlandet. Bakteppet for dette er mange innvendinger fylkesrådmannen hadde mot planforslaget.

I referatet fra understrekes det at planforumet ikke er arena for innsigelser eller forhandling om innsigelser.

Fylkesmannen har innsigelse mot jordvern og flom. Å finne kompromiss er ikke enkelt for fylkesmannen.

Kommunen presiserer at en har jordvern i tankene, men det er bratt og trangt i Bagn. Skal en ha sentrumsutvikling i kommunesetert, kommer en ikke utenom noe dyrka mark.

Nedenfor har vi tatt med utdrag av oppslaget Hedalen.no publiserte 14. august.

Tettstedet Bagn

I regional plan for attraktive byer og tettsteder i Oppland, som ble godkjent 15.6.2016, er Beitostølen og Bagn nevnt som attraktive tettsteder, mens Fagernes er definert som regionalt senter i Valdres. Fylkeskommunen utarbeidet et hefte med alle bestemmelser og retningslinjer i planen. Formålet med det var å gjøre forvaltningen av den regionale planen enklere. I saksframlegget fra fylkesrådmannen vises det flere ganger til dette heftet.

Kommunedelplanen

På kommunens hjemmeside kan du lese saksdokumentene som hører med til forslag til kommunedelplan.

Fylkesrådmannens innstilling

Les fylkesrådmannnens innstilling som er formulert i sju punkter. Blant annet ble det foreslått å fremme innsigelse på bakgrunn av jordvernhensyn og føringer i vedtatt regional plan for attraktive byer og tettsteder.

Boligbygging og jordvern

– På papiret har vi noen tomtereserver, men det gir ikke et riktig bilde av muligheten for å bygge boliger i Bagn, sier ordfører Marit Hougsrud (Sp).

– Vi ønsker jo å kunne tilby varierte, attraktive tomter i kommunesentrum. Når det gjelder den dyrkede marka som er foreslått, så er dette også et noe mer nyansert bilde. Noe av dette er ikke egnet til dagens landbruksdrift, og kan egne seg bedre til boligformål. Andre områder egner seg best til landbruk, og vil antagelig fortsette som det.

Les også..

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...
Sykefravær

Sør-Aurdal topper sykefraværsstatistikken i Innlandet

Det legemeldte sykefraværet i Innlandet fortsetter å gå ned, men ...
Funnet

Kverna i Ismjølnerfossen

Bakgrunn: Den 22. oktober 2024 skrev jeg om hallingen Oddvar ...
Bagn sentrum Foto: Stein Bergum

Markedsdag 2025BEKJENTGJØRELSE 

Vi minner om at fristen for påmelding til markedsdagen 2025 ...
Hytta til Liodden

Møte på Lioddens hytte på TeinvassåsenBEKJENTGJØRELSE 

Onsdag  4. juni kl. 18. Andakt ved Runar J.  Liodden. ...