Mikkjel Fønhus Bildene er lånt med tillatelse fra https://www.mikkjelfonhus.no/

Naturverneren Mikkjel Fønhus

Publisert av Arne Heimestøl 16.08.2023. Sist oppdatert 16.08.2023.

Hedalen kulturfestival 2023 ble avsluttet på Skrukkefyllhaugen i Vassfaret søndag 6. august. Ett av programinnslagene var viet villmarksforfatteren og naturverneren Mikkjel Fønhus.

Det var Arne Erik Fønhus som holdt foredrag for rundt 400 frammøte.

Foto: Arne G. Perlestenbakken
Arne Erik Fønhus Foto: Arne G. Perlestenbakken

Mikkjel Fønhus (1874–1973) skrev i alt 55 romaner, 35 noveller og 2 skuespill. I alt er det solgt 1 875 431 bøker på norsk og ca. 700 000 bøker som er oversatt til andre språk.

– Stort engasjement

– Mikkjel Fønhus var en aktiv debattant i avisspaltene, og han holdt også foredrag mange steder i Norge. Litteraturen hans var preget av et stort engasjement for naturvern, sa foredragsholderen.

– Mikkjel Fønhus var en tidlig forkjemper for freding av bjørn, ulv og gaupe. Han kjempet også mot jaktmetoder som fotsaks og giften veronal – et sovemiddel som ble stappet inn i en åte.

«Til alle dem som prøver å verge våre vergeløse rovdyr og rovfugler, nådeløst forfulgt og misbrukt, men satt der i skogs- og fjellmarken av skaperen, fordi de har sin nyttige gjerning i gjøre.»

Mikkel Fønhus tok også til orde for freding av Hardangervidda, Femundsmarka og Jotunheimen.

«Gid jeg kunne være diktator over Hardangervidda! Da ville jeg bevare den for  det norske folk. Ikke en kilometer med bilveg, ikke et eneste hotell, de fjellstuer vi har, er fullstendig nok. Ingen flygemaskiner inn over Vidda, der motordur er blasfemi. Gud gav oss Hardangervidda. La være å skjende den!»

«Naturen er som et stort urverk som går og går – la oss ikke pirke for mye med maskineriet.»

Natur- og miljøfestival

15–17. september blir det natur- og miljøfestival i Nissebakken – Mikkjel Fønhus sitt hjem. Festivalen inneholder både hans film, Trollelegen, teaterstykket Dommedag i Skreppebrøtin, litteraturdag med flere kjente foredragsholdere og åpen dag i hans hjem med guidet tur opp i Kvervilljuvet.

Les også..

Line Kamilla Heimestøl

4×4 med litt styrke attåt

Forrige uke skrev jeg om fysisk aktivitet – og hvor ...

«Bondetinget» fredag 30. januar

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen ungdomslag har gleden av å invitere til forestillingen ...
fiber

Fiberbredbånd til Søbekkseter

Eidsiva Digital planlegger utbygging av fiberbredbånd til fritidsboliger på Søbekkseter, ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 21. januar 2026

Onsdag ble det igjen arrangert skirenn. Rennet gikk i fristil ...
Skogbrukssjef Espen Nerødegård

Nedgang i tømmerinnmåling i 2025

I en e-post til Hedalen.no opplyser skogbrukssjef Espen Nerødegård at ...

Busetnad og stadnamn i Hedalen – del 3

I hovudfagsoppgåva Hedalens gardshistorie frå 1940 går cand. philol. Harald ...