Tekst på nettet

Internett via xDSL tas ned

Publisert av Arne Heimestøl 11.07.2021. Sist oppdatert 11.07.2021.

– Med bakgrunn i den nasjonale nedleggelsen av kobbernettet i Norge ser vi oss nødt til å koble ned deg som kunde på den teknologien du i dag anvender (xDSL). Dette vil skje på 31.10.2021, skriver Eidsiva bredbånd i brev til kunder som har internett via telefonlinje i Hedalen.

Det er Telenor som drifter kobbernettet – nettet som har blitt brukt til blant annet fasttelefon og ADSL.

Alternativer

I Hedalen sør og i Midtbygda vil Eidsiva trolig ha kapasitet til å tilby fiber til aktuelle kunder som ønsker det. Dette er en løsning vi anbefaler.

Telenor har bygd fiber fra Digene til ferista sør for Muggedalsvegen. Flere vil trolig kunne koble seg til dette nettet.

Når det gjelder Åsli og adresser i Grøvsvegen, må en trolig avvente fiberutbygging til det er avklart hva som skjer med bredbåndsprosjektet som ble lagt ut på anbud 30. april i år. Her er anbudsfristen utsatt til 20. september, utbygging her kommer i 2022.

Mens du venter på fiber, kan det være aktuelt å bruke mobilt bredbånd fra Telenor eller Telia. Telia tilbyr også trådløst bredbånd. Disse løsningene forutsetter at du har bra 4G-dekning der du bor.

Les også..

Stabelvegen. Foto: Olav Kristian Huseby

Lys i gamle hus

Sør-Aurdal kommune har vært én av seks pilotkommuner i prosjektet ...
Olmhus gård Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vedtok ambisiøs landbruksplan for 2025–2030

Sør-Aurdal setter kursen for et grønnere og mer lønnsomt jord- ...

Iren Reppen gjester Hedalen med hyllest til Terje Nilsen

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen Kulturforum inviterer til høstkonsert på Nordre Hedalen forsamlingshus ...
Returpunkt

Nytt returpunkt satt i drift

Returpunktet ved Muggedalskrysset i Hedalen er nylig utvidet, melder Valdres ...
Hedalen ungdomslag

Karaokefest

BEKJENTGJØRELSE: Vi i ungdomslaget inviterer til KARAOKEFEST på Lokalet lørdag ...
Arkivbilde av kommunestyret

Seks nye og sju endrede navn

Kommunestyret i Sør-Aurdal har enstemmig vedtatt seks nye vegnavn som ...