Konfirmantpresentasjon. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Konfirmantopplæring og konfirmasjoner i Sør-Aurdal

Publisert av Arne Heimestøl 31.01.2025. Sist oppdatert 30.01.2025.

Det er femten konfirmanter i Sør-Aurdal i år. Tre av disse er fra Hedalen. Det blir konfirmasjonsgudstjenester i alle de fem sognene i kommunen.

– Dette året har vi valgt å legge undervisning fortrinnsvis til søndager. Vi har undervisning etter gudstjenestene eller i forkant av kveldsgudstjenestene, forteller sogneprest Ellen Oddveig Rudi.

Ellen Oddveig Rudi. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Ellen Oddveig Rudi
Foto: Arne G. Perlestenbakken

– Vi er også så heldige at vi har to frivillige medhjelpere som har bidratt både med undervisning og servering til konfirmantene. Trosopplærer, vikarprest, kirketjenere og kantor medvirker også på forskjellige måter i konfirmantopplæringa.

Temaer

Rudi forteller at fokus før jul var særlig rettet mot ulike former for bønn, ulike måter å be på, og hva bønn kan være.

– Vi snakket også litt om enkelte salmer og hva som skjer under en gudstjeneste. I tillegg hadde vi en enkel pilegrimsvandring med tre ulike refleksjonspauser.

– Dåp var fokus for én av samlingene. Her fordelte vi ulike roller som sekretær på kirkekontoret, dåpsforeldre og faddere. Vi gjennomførte deretter et tilnærmet fullverdig dåpsrituale. 

I tillegg er det dette året et fadderopplegg som konfirmantene jobber med hjemme. Konfirmantene velger selv en fadder som de snakker med, om hva tro kan være, og hvor de er i livet.

Konfirmantene deltok også på lysmesse, der de viste julebudskapet ved et enkelt rollespill ut fra salmen «I en natt» av Bjørn Eidsvåg. De konfirmantene som ønsker det, deltar på «Hekta-leir» på Lillehammer.

Konfirmanter på samling i Hedalen. Foto: Arne G. Perlestenbakken
12 av konfirmantene på samling i Hedalen
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Samtalegudstjeneste

25. mai deltar alle konfirmantene på en felles samtalegudstjeneste i Begnadalen kirke.

– Denne gudstjenesten har et overordnet tema om at livene våre veves av Gud. Konfirmantene vil gjennom lesninger og rollespill gjennomføre hoveddelen av denne gudstjenesten.

Etter gudstjenesten vil det bli kirkekaffe og avslutning av konfirmanttiden.

Rudi forteller at øving til denne gudstjenesten vil være hovedfokus dette halvåret. Her er temaene delt inn i dåp, konfirmasjon, vielse og gravferd.

Konfirmanter i Hedalen: Nils, Kristian og Marit
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Konfirmasjonsgudstjenester

HedalenLørdag 31. mai kl. 11.00
BagnSøndag 1. juni kl. 11.00
BegnadalenLørdag 7. juni kl. 11.00
ReinliLørdag 8. juni kl. 10.00
LeirskogenLørdag 8. juni kl. 12.00



Les også..

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...
Sykefravær

Sør-Aurdal topper sykefraværsstatistikken i Innlandet

Det legemeldte sykefraværet i Innlandet fortsetter å gå ned, men ...
Funnet

Kverna i Ismjølnerfossen

Bakgrunn: Den 22. oktober 2024 skrev jeg om hallingen Oddvar ...
Bagn sentrum Foto: Stein Bergum

Markedsdag 2025BEKJENTGJØRELSE 

Vi minner om at fristen for påmelding til markedsdagen 2025 ...
Hytta til Liodden

Møte på Lioddens hytte på TeinvassåsenBEKJENTGJØRELSE 

Onsdag  4. juni kl. 18. Andakt ved Runar J.  Liodden. ...