Vannverket i Hedalen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Saken skal etterforskes likevel

Publisert av Arne Heimestøl 17.01.2025. Sist oppdatert 16.01.2025.

Fredag 10. januar meldte avisa «Valdres» at anmeldelsen mot Sør-Aurdal kommune, som tidligere kommunalsjef Gro Anita Bakketun leverte til Innlandet politidistrikt i juni 2024, er henlagt på grunn av bevisets stilling.

Anmeldelsen

I anmeldelsen hevdet Bakketun at Sør-Aurdal kommune hadde vært kjent med at fluoridnivåene i drikkevannet fra Hedalen vannverk hadde overskredet tillatte grenseverdier siden 2009, men likevel unnlot å handle.

Dette mente hun resulterte i en rekke brudd på forskrifter, inkludert manglende tiltak for å sikre helsemessig trygt vann, mangelfull rapportering til Mattilsynet og brudd på opplysningsplikten overfor abonnenter.

Bakketun kritiserer også Mattilsynet for ikke å ha fulgt opp saken tilstrekkelig. Anmeldelsen inkluderte dokumentasjon som Bakketun mente understøttet påstandene.

Ny utvikling

16. januar sendte politiadvokat Knut Wold i Innlandet politidistrikt brev til Sør-Aurdal kommune. Her leser vi følgende:

«Omgjøring av henleggelse

Den 12. juni 2024 mottok Innlandet politidistrikt en anmeldelse der Sør-Aurdal kommune skal ha unnlatt å informere innbyggerne om nivået på fluorid i drikkevannet fra Hedalen vannverk, over lang tid, har vært for høyt. Det var Gro Anita Bakketun som anmeldte forholdet.

Innlandet politidistrikt henla saken den 3. januar 2025. Underretning om henleggelsen ble gitt den 6. januar 2025. Henleggelsen ble påklaget av Bakketun. I forbindelse med behandlingen av klagen, har saken blitt gjennomgått på nytt. Konklusjonen av denne gjennomgangen er at saken skal etterforskes. Det betyr at henleggelsen av 3. januar, omgjøres.

Gro Anita Bakketun er, ved mottak av dette brevet, orientert om at saken ikke lenger er henlagt.»

– Ikke noen kommentarer

Hedalen.no har spurt kommunedirektør Haakon Boie Ludvigsen om kommunen har noen kommentar til det som fremkommer i brevet fra Innlandet politidistrikt.

– Kommunen har ikke noen kommentar til dette ut over at vi avventer ev. forespørsel i saken, skriver kommunedirektøren i e-post.

Les også..

HIL-logo

HØSTDUGNAD lørdag 25. oktober kl. 12.00

BEKJENTGJØRELSE: Vi rydder bort sommeren og gjør oss klar for ...
Fossbrøtta

Hva heter elva som renner gjennom Hedalen?

Visste du at elva gjennom Hedalen har hele fire offisielle ...
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Hedalen.no i 2023

2023 ble et år rikt på små og store begivenheter ...
Hedalen kirkesogn

Stadnamn i Hedalen

I ein serie artiklar vil Hedalen.no setje søkjelys på nokre ...
Hedalen ungdomslag

Halloween Party

BEKJENTGJØRELSE: HUL inviterer til Halloween Party på Lokalet lørdag 1. ...
4H

Høstfest

BEKJENTGJØRELSE: Velkommen til høstfest i Ildjarnstad 4H lørdag 25. oktober ...