Bagn. Foto: Åse Østgård Hagen

Oppfordrer Sør-Aurdal til å bosette 10 flyktninger i 2025

Publisert av Arne Heimestøl 11.12.2024. Sist oppdatert 10.12.2024.

Integrerings og mangfoldsdirektoratet (IMDI) har sendt brev til kommunen. Direktoratet venter at det skal komme 18 900 flyktninger til Norge i 2025.

– Behovet kan endre seg, og det er viktig at den kommunale kapasiteten til å bosette flyktninger kan justeres i samsvar med behovet, leser vi i brevet.

IMDI har gitt kommunen frist til 14. mars med å svare på oppfordringen.

20 i 2024

Dette leser vi om flyktningetjenesten i tertialrapporten som kommunestyret fikk i oktober:

«Innvandrertjenesten har nå bosatt 20 flyktninger i 2024 som vedtatt av kommunestyret i 2023. Tjenesten driftes med minimalt med ressurser, og det har vært utfordrende å kunne ivareta ulike utfordringer innenfor gitte rammer. Det har vært et godt samarbeid mellom helse og innvandrertjenesten for å kunne ivareta de nye innbyggerne våre på en god måte.

De ansatte i tjenesten samarbeider godt med private slik at flyktningene raskest mulig kommer ut i arbeid. 

I og med at Reinli barnehage nå ikke har ledige plasser, har det blitt utfordrende med barnehageplass for bosatte flyktninger. Det er kostnadskrevende med transport til Hedalen/Begnadalen.»

Les også..

Ny logo historielaget

Sør-Aurdal Historielag inviterer til tur fredag 5. september 2025

KUNNGJERING: Turen går til vakre Vang med besøk til bl.a. ...
Beredskapssenter

– Klokt å bygge med ambulanse

Torsdag 21. august orienterte bygningsingeniør Oddleiv Juvkam formannskapet om status ...
HIL-logo

Idrettens dag

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen idrettslag arrangerer idrettens dag søndag 7. september kl. ...
Fra 17. mai-feiring på Bautahaugen. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Hedalen.no i 2015

I 2015 kunne leserne av Hedalen.no følge et begivenhetsrikt år ...
Kviss

Klarer du å få 10 rette?

Vi har laget en bildekviss med ti spørsmål. Noen av ...
Bilde fra elgbanen

Resultater Grendeskyting 2025

Lørdag 16.08. ble det arrangert Grendaskyting for alle skyteinteresserte i Hedalen ...