Overcity

Overcity med debut-album

Publisert av Arne Heimestøl 02.06.2023. Sist oppdatert 02.06.2023.

Bandet med det kledelige navnet Overcity består av Christian Østeng Fanzèn – vokal og bass, Iver Armand Tandsether – gitar og hedølen Ola Øverby – trommer.

Gikk sammen på musikklinje

– Vi bestemte oss for å lage et band da vi gikk på musikklinja på Gjøvik back in the days! Det var i forbindelse med Operasjon Dagsverk, da vi var mest gira på å spille en konsert for å skaffe de pengene, forteller Ola. – Det gjorde vi, lagde låtene på to dager og spilte konsert på OD-dagen! Det var moro, og så la vi jo egentlig bandet på is i 3–4 år. Hehe! 

Møttes igjen

– Noen studerte i Trondheim og andre i Oslo, og vi var opptatte med forskjellige andre band og studier. Så kom pandemien.

– Bandet møttes på et øvingsrom i tre dager (nesten i strekk) for å bare lage noen låter. Det resulterte i sikkert 30 idéer, som vi konkretiserte ned til 17 låter som vi gikk i studio for å spille inn.

Overcity
Overcity i gang igjen

På gamlemåten

Studio Paradiso heter det der vi spilte inn musikken, et veldig kult studio i Oslo, der det fortsatt er mulig å spille inn på teip eller bånd på «gamlemåten» for å få det vi synes er det kuleste lyden, særlig trommer låter helt fantastisk på teip, forteller trommisen i bandet.

På gamlemåten
På gamlemåten

Se glimt fra innspillinga:

Fikk platekontrakt

– Noe vi egentlig anså som et overskuddsprosjekt bare for moro, syntes vi ble så bra at vi måtte sjekke om noen ville jobbe med denne musikken. Vi fikk god respons fra flere plateselskaper, helt til Jansen Records (9am records) slo til! Veldig stas for oss! sier Ola.

– Da tenkte vi at vi måtte gjøre platen skikkelig og fikk med Lars Horntveth til å arrangere strykeorkester til låta ‘Beautyful Feels’ som er focus track på albumet. Det ble spilt inn over Skype med et fantastisk orkester som heter Fame´s Project fra Makedonia. 

Sofie Tollefsbøl frå Fieh er med og synger refrenget på låta, ‘The Outkast’. Og vi er veldig fornøyde og glade over å endelig gi ut dette debut-albumet! 

Les også..

Bagn. Foto: Åse Østgård Hagen

På tide å setje foten ned

LEIAREN: Kor høg gjeld tåler eigentleg Sør-Aurdal kommune? Det var ...
Fra vassfardag på Skrukkefyllhaugen

Sommeråpent på Skrukkefyllhaugen

BEKJENTGJØRELSE: Tradisjonen tro holder vi sommeråpent på Skrukkefyllhaugen også i ...
Lars Elsrud

Det er lurt å bytte regjering nå

YTRING: Det er snart valg og et spørsmål som er ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Bautahaugen lørdag 19. juli

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 19. juli blir temaet SPINNING PÅ ROKK med ...
Hedalen kulturfestival 2025

Få billetter igjen

BEKJENTGJØRELSE: Fredag 1. august åpner Tine Thing Helseth årets kulturfestival ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...