arbeidsmarkedet i Innlandet

Ledigheten i Innlandet fortsetter å synke

Publisert av Vivian Andersen 05.12.2021. Sist oppdatert 05.12.2021.

Ved utgangen av november var 6 273 personer i Innlandet registrert som helt ledige, delvis ledige eller arbeidssøkere på tiltak. Dette tilsvarer 3,3 prosent av arbeidsstyrken. Den tilsvarende andelen i landet var på 4,0 prosent. – Det var 192 færre arbeidssøkere i Innlandet ved utgangen av november enn ved utgangen av forrige måned. Ledigheten i Innlandet fortsetter dermed å synke, sier direktør Bjørn Lien i NAV Innlandet.

Tallene for Sør-Aurdal

I Sør-Aurdal er det nå 14 helt arbeidsledige. Dette utgjør 0,9 prosent av arbeidsstyrken.

Svært lav ledighet i region Nord-Østerdal

Det er store forskjeller i ledigheten blant regionene i Innlandet. Region Nord-Østerdal hadde både lavest andel helt ledige og lavest andel delvis ledige med henholdsvis 1,0 og 0,5 prosent. De tilsvarende tallene for region Sør-Østerdal, som befinner seg i den andre enden av skalaen, var 2,3 og 1,5 prosent.

Høy stillingstilgang og lav ledighet

I Innlandet var det i november måned en tilgang på 2 321 ledige stillinger. – Innen mange av yrkesgruppene er tilgangen på ledige stillinger lavere enn antall helt ledige. Det motsatte er derimot tilfelle innen blant annet helse, pleie og omsorg, undervisning og akademiske yrker, og det kan være en indikasjon på at det er mangel på kvalifisert arbeidskraft som kan fylle disse stillingene, sier direktør Bjørn Lien.

På grunn av feil i publisert statistikk for ledige stillinger for 2020 er tallene for november 2021 ikke direkte sammenlignbare med tallene for november 2020. Endringstall angis derfor ikke.

Les også..

lupe

Kan Sør-Aurdal komme på ROBEK-lista?

Sør-Aurdal kommune står overfor betydelige økonomiske utfordringer og kan havne ...
HIL-logo

Skirenn onsdag 12. marsBEKJENTGJØRELSE 

Det blir vanlig skirenn onsdag 12. mars i kort løype. ...
Den kulturelle spaserstokken

Trivelig musikkstund på Hedalsheimen

Sist torsdag var Den kulturelle spaserstokken igjen på besøk, og ...
Illustrasjonsbilde laget av ChatGPT

Russeforbudet i skoletiden er lovlig

Kunnskapsdepartementet har konkludert med at Innlandet fylkeskommunes forbud mot russeklær ...
Kinofilmer

Bygdekino – torsdag 13. marsBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen ungdomslag ønsker velkommen til bygdekino på Lokalet torsdag 13. ...
Tingvoll Foto: Arne Heimestøl

Ligger an til 10,7 millioner i underskudd

I budsjettvedtaket for 2024 besluttet Sør-Aurdal kommunestyre å bruke 7,774 ...