Valdres brann og redning

Brannbiler til Hedalen og Begnadalen bygges nå

Publisert av Arne Heimestøl 31.10.2021. Sist oppdatert 30.10.2021.

– De to brannbilene vil forhåpentligvis være på plass før jul, sier leder for beredskap i Valdres Brann- og Redningstjeneste, Jan Rustøe.

Bilene, som er av typen Mercedes Sprinter – lang utgave, bygges i Flekkefjord av firmaet Egenes Brannteknikk. Brannbilene har firehjulstrekk med mannskapscabin og røykdykkerstoler. I tillegg er de blant annet utstyrt med 300 l vann, skumanlegg, elektrisk frigjøringsverktøy, røykvifte og vinsj.

Brannbilen som er i Hedalen i dag, skal fortsatt være stasjonert i bygda. Den skal bygges om slik at den kan frakte 6000 liter vann – 3500 liter mer enn i dag.

Brannstasjoner

Det skal bygges brannstasjoner i både Bagn, Begna og Hedalen. Her er Valdres Brann- og Redningstjeneste i dialog med kommunen om tomter.

I Begna må en foreløpig leie en ekstra garasje til den nye brannbilen ettersom det ikke er plass til den i eksisterende brannstasjon.

Når de to bilene er ferdige, skal de til Biltilsynet for godkjenning. Dette kan forsinke leveransen noe.

Les også..

Iren Reppen gjester Hedalen med hyllest til Terje Nilsen

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen Kulturforum inviterer til høstkonsert på Nordre Hedalen forsamlingshus ...
Returpunkt

Nytt returpunkt satt i drift

Returpunktet ved Muggedalskrysset i Hedalen er nylig utvidet, melder Valdres ...
Hedalen ungdomslag

Karaokefest

BEKJENTGJØRELSE: Vi i ungdomslaget inviterer til KARAOKEFEST på Lokalet lørdag ...
Hedalen helselag

Gå med oss onsdag 17. septembere

BEKJENTGJØRELSE: Vi gjentar turen vi gikk 28. mai og møtes ...
Arkivbilde av kommunestyret

Seks nye og sju endrede navn

Kommunestyret i Sør-Aurdal har enstemmig vedtatt seks nye vegnavn som ...
Kulturpris

Hedalen.no i 2018

På Hedalen.no kunne leserne i 2018 følge både nye satsinger ...