Minnelund

Minnelund ved Hedalen stavkirke

Publisert av Emmy Bakkom 30.10.2021. Sist oppdatert 28.10.2021.

Opp gjennom tidene har det vært sterke tradisjoner med å pynte på graver der  slekta har  blitt  lagt til  kvile. I en verden der mange flytter på seg, kan avstanden gjøre det vanskelig å utføre slike oppgaver.

Menighetsrådet ser at det etter hvert kan bli aktuelt å få etablert en minnelund på kirkegården. Et sted der kirkegårdspersonalet tar ansvaret for å pynte og holde det i orden. 

En minnelund vil ha en felles minnebauta der den avdøde får egen minneplate. Det kan også være mulig at ektefellene får felles minneplate. En minnelund kan bare brukes til urner. 

Er det ønske om anonym gravplass, er det også mulig. Det må også legges til rette for at de som ønsker det, kan pynte med avskårne blomster og å tenne gravlykter.

I forbindelse med oppstart av planarbeidet fikk vi besøk av Tove Frøvoll Thoresen som  jobber som seniorrådgiver hos statsforvalteren i Vestfold og Telemark. Hun kom med gode råd om hvilke  muligheter som finnes i nærheten av en sånn ærverdig kirke som vi har.

Det er mye arbeid som må på plass før en minnelund står ferdig. Vi håper vi med tiden får til et godt og ærverdig sted til minne om de som går bort.

Les også..

Hedalen stavkirke

Hvor kommer navnet Hedalen fra?

Når vi spør hvor navnet Hedalen kommer fra, handler det ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 22. juli

BEKJENTGJØRELSE: Denne gangen går turen i nabokommunen Ringerike med Bjarne ...
Else Marit Lybeck

Temadag på Bagn bygdesamling

Lørdag 18. juli holdt Else Marit Lybeck foredrag om gamle ...
Hedalen barne- og ungdomsskole. Foto: Helge Nordby

Fra august blir retten til gratis SFO lovfestet

Fra 1. august 2026 får elever på 1.–3. trinn en ...

Katastrofen på Lake Erie der minst 67 norske emigranter mistet livet

Én av de største skipsulykkene i den tidlige norske utvandringshistorien ...

Bildeglimt fra Bautahaugen

Sist lørdag var det folksomt på Bautahaugen. Ådalen historielag kom ...