fiber

Flere kan få fiber

Publisert av Arne Heimestøl 10.10.2021. Sist oppdatert 09.10.2021.

46 av 80 adresser i Midtbygda i Hedalen har bestilt fiber av Eidsiva bredbånd. Det er klargjort for flere adresser i dette området. Har du ikke takket ja til tilbudet, er det ikke for seint å gjøre det. Kontakter du Eidsiva bredbånd innen 1. november, får du oppkoblinga for 11 990 kr. Etter denne datoen koster den samme tjenesten
14 990 kr.

Kristian Strøm i SAE forteller at montørene fra Vokks til nå har koblet opp 13 av de 46 adressene som er bestilt. Skjøting av mange koblinger gjør arbeidet til en tidkrevende prosess. Innen uke 45 håper en at alle de 46 adressene skal ha fått fiberoppkobling på plass.

De som etterbestiller før 1. november i Midtbygda, vil ha mulighet til å få fiberoppkobling uten lang ventetid også. Det er klargjort for tilkobling til de 34 adressene som gjenstår. Her er fiber framført til tomtegrenser. Der det er luftstrekk inn til bolig, kan resten av arbeidet gjøres selv om vinteren har kommet. Gravearbeider er mer komplisert dersom det er tele i bakken.

Endelig bredbånd

–  Endelig bredbånd! Det beste med bredbånd er digital radio og digital TV –  på PCen. Når som helst og nesten hvor som helst. Og helst med strikketøy, sier Solveig Lie etter at hun har fått fibernettet i hus.

Foto: Solveig Lie

Flere vil ha

Både i Hedalen sør og Hedalen nord er det flere som har etterbestilt fiber. Solheimen hotell og Hedalen stavkirke er blant dem som nå koblet til internettets motorvei.

Hva med dem som ikke har fått tilbud?

I Åsli, Grøvsvegen og deler av Øvrevegen er det ikke tilrettelagt for fiberutbygging ennå. Rådgiver Stig Solbrekken i Sør-Aurdal kommune har meldt inn adresser i disse områdene til et fiberprosjekt som skal gjennomføres i 2022. Etter det vi kjenner til, er anbudsfristen på dette fellesprosjektet i Valdres en gang i november.

De som ikke er koblet opp i Hedalen sør, kan ta kontakt med Eidsiva bredbånd. Dette selskapet har tilrettelagt for utbygging til de fleste adressene i dette området.

I Hedalen nord er det Telenor som har bygd ut til flest adresser. Eidsiva bredbånd har noen bedriftsoppkoblinger.

Har du spørsmål knyttet til dette temaet, kan du gjerne ta kontakt med Arne Heimestøl.

Les også..

Hedalen kulturfestival

«Fire begravelser og ett bryllup» til Hedalen kulturfestival. NB! Aldersgrensen på forestillingen senkes til 13 år.

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 1. august gjester teaterregissør, dramatiker og teatersjef Morten ...
Brøtning fra Øvre Grunntjern til Nedre Grunntjern. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vassfarbrøtningen

Hvordan ble de veldige skogene i Vassfaret forvandlet til eksportvare? ...
Kommunedirektør Øivind Næss Foto: Arne G. Perlestenbakken

Avtale om kommunedirektørens fratreden

Arbeidsgiverutvalget i Sør-Aurdal kommune og kommunedirektør Øivind Næss har inngått ...

Nesbyen–Hedalen veglag orienterer

Det har kommet spørsmål til styret for veglaget angående vedlikehold ...

Stabilt arbeidsmarked med mange ledige stillinger i Innlandet

Arbeidsmarkedet i Innlandet var fortsatt stabilt i juni. Ved utgangen ...

Statsforvalteren sier nei til hogst langs sidebekk i Hedalen

Statsforvalteren i Innlandet har avslått Sør-Aurdal kommunes søknad om å ...