Tægerarbeid på Bautahaugen

Velkommen til et trivelig sted!

Publisert av Bjørg Berg 08.07.2021. Sist oppdatert 08.07.2021.

Sist lørdag var det rabarbrasuppe på menyen, og tægerdamene som viste fram sine ting. Det er mye å se og mye å lære på Bautahaugen samlinger!

Tægerarbeid er et gammelt kunsthåndverk. Det er røttene fra bjørka som blir gravd opp av myra, rensa for bark og hengt opp til tørk.

Når en skal lage noe, bløtes toga i vann, og den deles i to halvdeler. Det brukes en pren av bein til å binde med, og det er utallige mønster en kan lage. Helt fra de minste tægernåler til store sendingskorger!

Bjørg har laga brudekrone som kan lånes ut. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Gunvor har pynta på to flasker. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Henriette. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Tilbud forsvinner: Ville dø – nå smiler Henriette

Da Henriette byttet ut medisinering med miljøterapi, slapp de tunge ...
Slike skiforhold kan vi få når mange bidrar. Meld deg inn i Hedalen løypelag hvis du ikke allerede har gjort det. Foto: Helge Nordby

Årets skisesong er allerede godt i gang

Vi har et løypelag i bygda som alle, både bygdefolket ...
Fra venstre; Daniel Kolstad Gimle, Valdres sommersymfoni Katrine Celius, Frikar Knut Aastad Bråten, Hilme Undertegnede, Kjell Eriksen, Hedalen kulturfestival Julia Helgesen, Visit Valdres Katharina Sparstad, Valdres natur- og kulturpark Fotograf Inger-Marie Gunderhuset

Nettverksmøte i Hedalen

Festivalene i Valdres har siden 2008 hatt et eget nettverk. ...
Nye leger

Nye leger ved Bagn legesenter

– Vi har ansatt nye leger fra januar 2024: Torjus ...
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Fritt behandlingsvalg er avviklet – frykter dødsfall

Det private psykiatriske behandlingsstedet Fekjær må kutte med en tredel ...
Frivilligsentralen

Kommunen overtar Sør-Aurdal frivilligsentral

De siste årene har det vært to frivilligsentraler i Sør-Aurdal. ...