Fra åpninga av radiomuseet i 2018. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Teknoteket

Publisert av Jan Warberg 22.06.2021. Sist oppdatert 21.06.2021.

Innenfor Bautahaugen samlinger ligger også Teknoteket – en samling med gamle radioer, elektriske måleinstrumenter, platespillere, båndopptakere og kasettspillere. Det er også noen TV-apparater fra en svunnen tid.

 Hovedsaken stammer fra en gave som Asbjørn Nordby ga til Bautahaugen.  Dette er blitt organisert på Fjellstad, det store, kvite huset nede ved veien i Bergsrud.

I tillegg har det kommet noen tilskudd fra bygda, og Asbjørn sitt mål var å få samlet alle norske radioer. Nå finnes det litt utenom det, en og annen «utlending» har lurt seg inn i hyllene, men de gjør ikke skam på standen.

Denne samlingen har blitt registrert og pusset opp litt, slik at vi har fått liv i en del radioer og andre ting. Det gjør det litt ekstra morsomt når det er lyd i en del apparater.

Behov for mer arbeidskraft

Men, for å drive en slik samling, trenges det litt arbeidskraft, både til å pusse og stelle litt på materiellet, og til å registrere de med rett informasjon, og ikke minst, til å ha åpent og gi omvisning til de som kommer og vil se.

Vi hadde håpet at vi skulle klare å ha åpent hver lørdag i sommer, men vi er litt for få til at vi klarer det foreløpig.

Dermed går spørsmålet ut til bygda, finnes det ungdom eller voksne, med interesse for tekniske og elektriske gjenstander, som har lyst til å være med på laget ?

Du bør være mellom 12 og 92, og ha litt interesse for slike ting. Velkommen på laget! Ta kontakt med Jan Warberg på Bakeriet

Les også..

Kristian Vidvei og Magne Omsrud Foto: Arne Heimestøl

Hedda Hytter – veien videre

Etter flere medieoppslag om bemanningsreduksjoner hos Hedda Hytter har det ...
Torodd Lybeck Foto: Bjørn Karsrud

Ny bok løftar fram kulturhistoriske dammar i Drammensvassdraget

Torodd Lybeck er aktuell med boka Brøtningsdammane – kulturhistoriske monument ...
Hytta

Skjulte krigshemmeligheter i Vassfar-hytte

Suzanne Clareus Weston er i dag eier av hytta Raggebu ...
Erling Sande. Foto: Senterpartiet

– Nå får du billigere vann og avløp – ny momsreduksjon sparer deg for en tusenlapp

PRESSEMELDING FRA SENTERPARTIET: Tirsdag 1. juli ble momsen på vann ...
Drosje

Bestillingsbussen

ANNONSE: Skal du til eller fra Hedalen, Bagn, Begnadalen, kan ...
Ola Jonny Fossholt

Etterlyste markering

Rehabiliteringen av Hedalen barne- og ungdomsskole er nå fullført. Prosjektet ...