Gunnar Heiene

Nullutsleppsbiler fra 2025YTRING 

Publisert av Gunnar Høglien Heiene 12.04.2021. Sist oppdatert 12.04.2021.

Her kommer min kommentar til spørsmål i artikkelen «Vi heng nok litt etter i Valdres».

Jeg er imot et forbud for bensin og dieselbiler slik regjeringen legger opp til. Nullutslippsbiler er i dag på full frammarsj, og om man velger å lette på avgiftene her også videre framover, vil dette løse seg selv.

Med dagens avgiftspolitikk er ikke nullutslippsbiler i dag dyrere enn andre biler. Grunnen til at det fremdeles er en del salg av konvensjonelle biler, er i det vesentlige at utvalget nullutslippsbiler er for lavt til å dekke folks behov, men dette vil komme etter hvert. Og til da må vi kunne kjøpe biler som er hensiktsmessige i forhold til behovet.

Sør-Aurdal og Valdres er i dag godt dekt med ladestasjoner for elbil. De fleste vil lade hjemme, men en del gjennomreisende og besøkende til kommunen vil trenge ekstern ladekapasitet.

Etter hvert som bilparken blir byttet ut, vil det også bli et økt behov, men vi ser også at en del bensinstasjoner innfører økt ladekapasitet. Dette er et marked i utvikling og vil antakelig regulere seg selv uten stor inngripen fra kommunen.

Hydrogenbiler har ikke jeg særlig tro på fordi prisen på hydrogen er forholdsvis høy. De som leverer hydrogen i dag, baserer seg på samme kostnad pr. km som med bensin og diesel. Dette er før veibruksavgift, og andre avgifter påløper. Så på sikt må en påregne at kjøring med hydrogen vil bli bortimot dobbelt så dyrt som med diesel i dag.

Med vennlig hilsen

Gunnar Heiene
Gruppeleder FrP

Les også..

Arbeiderpartiets logo

Årsmøte i Hedalen ArbeiderlagBEKJENTGJØRELSE 

Tid: Tirsdag 4. mars kl. 19.Sted: Skolekjøkkenet, Hedalen barne- og ...
Anne Guri Tvedt. Foto. Arne G. Perlestenbakken

Tankevekkende teaterforestilling

Fredag 7. februar hadde vi besøk av Teater Innlandet på ...
Brunbakklia og Skolehagen. Foto: Helge Nordby

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Brunbakklia og Skolehagen velforening holder årsmøte på Kroken tirsdag 11. ...
Kino

Bygdekino på LokaletBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen Ungdomslag ønsker velkommen til bygdekino på Lokalet torsdag 13. ...
Historielagets logo

Årsmøte på Soltun i Garthus torsdag 20. februar kl. 18.00KUNNGJERING 

Vanlege årsmøtesaker. Etter at årsmøtet er unnagjort, vil Øystein Andersen ...
Hedalen barne- og ungdomsskole

Innspurt på rehabiliteringsprosjektet

I kommunestyrets møte 30. januar ga konstituert kommunedirektør, Berit Dokkebakke ...