Finn Olav Teslo. Kommunestyrerepresentant for Ap. Foto: Arne Heimestøl

De totale kommunale avgiftene og eiendomsskatt i Sør-Aurdal kommune i 2021YTRING 

Publisert av Finn Olav Teslo 25.03.2021. Sist oppdatert 25.03.2021.

Oversikt over de kommunale avgiftene og eiendomsskatt for alle landets kommuner kan man finne ved å google. Der framkommer det at Sør-Aurdal kommune er den dyreste i landet med totalt kr 29 360 i året. Dette er om lag kr 10 000 dyrere enn i Nord-Aurdal.

Undertegnede stilte spørsmål om dette i spørretimen ved kommunestyremøtet i Sør-Aurdal 25.03.21. Svaret på det ble gitt fra ordfører og kommunedirektør, og det gikk ut på at det vil bli gitt en bred orientering om dette i kommunestyremøtet i mai.

Jeg har sett og lest Geir Hagadokkens opprop om kommunale avgifter i Sør-Aurdal kommune, og sist jeg sjekket, var det 339 medlemmer av denne gruppa.

Folketallet i Sør-Aurdal synker og nærmer seg nå 2 900. Vi ønsker både at folk skal bli boende i kommunen, og at det skal komme nye innbyggere til kommunen. Da må forholdene legges til rette for dette med mulighet for arbeid, bolig, skole og barnehage. Sør-Aurdal kommune har investert i bolyst-prosjektet, og det er etablert en fin hjemmeside under Mitt Sør-Aurdal.

Mange har nedlagt mye arbeid i dette, og mange vil fortsette med det framover som vil bety en positiv markedsføring av kommunen.

At kommunen er den dyreste kommunen i landet når det gjelder kommunale avgifter og eiendomsskatt, er negativ markedsføring, og Geir Hagadokken uttaler at familien fikk sjokk da fakturaen kom.

Det er et faktum at ikke alle i kommunen betaler for alle disse avgiftene, men jeg synes at man må vise solidaritet med dem som får fakturaen med alle disse utgiftene på avløp, avfall, vann og feiing i tillegg til eiendomsavgift.

I kommunestyremøtet i mai må vi drøfte det totale avgiftstrykket i kommunen. Vi kan ikke fortsette å slå oss på brystet over å være dyrest i landet.

Bagn, 25.03.21
Finn O. Teslo
Kommunestyrerepresentant for AP

Les også..

Hedalen kunst- og husflidslag

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen kunst- og husflidslag har årsmøte på Fjellsyn 12. mars ...
Elevbedrift

Dette kommer!BEKJENTGJØRELSE 

Gjennom valgfagene fysisk aktivitet og helse, samt praktiske håndverksfag, skal ...
Foto: Marit Aaslie Brenden

Lyst til å prøve isfiske?

Pilkekonkurranse på Busuvannet har i mange år vært en populær ...
Hedalen ungdomslag

Årsmøte i Hedalen ungdomslagBEKJENTGJØRELSE 

Det blir årsmøte i Hedalen Ungdomslag søndag 9. mars klokka ...
Hytter

Satser på fornying av hytter

Hedda Hytter inviterer til åpen dag på hyttefabrikken i Hedalen ...
Flomstor elv. Foto: Stein Bergum

Skal behandle ny risiko- og sårbarhetsanalyse

Sør-Aurdal kommune har utarbeidet en ny risiko- og sårbarhetsanalyse (ROS-analyse) ...