Finn Olav Teslo. Kommunestyrerepresentant for Ap. Foto: Arne Heimestøl

De totale kommunale avgiftene og eiendomsskatt i Sør-Aurdal kommune i 2021YTRING 

Publisert av Finn Olav Teslo 25.03.2021. Sist oppdatert 25.03.2021.

Oversikt over de kommunale avgiftene og eiendomsskatt for alle landets kommuner kan man finne ved å google. Der framkommer det at Sør-Aurdal kommune er den dyreste i landet med totalt kr 29 360 i året. Dette er om lag kr 10 000 dyrere enn i Nord-Aurdal.

Undertegnede stilte spørsmål om dette i spørretimen ved kommunestyremøtet i Sør-Aurdal 25.03.21. Svaret på det ble gitt fra ordfører og kommunedirektør, og det gikk ut på at det vil bli gitt en bred orientering om dette i kommunestyremøtet i mai.

Jeg har sett og lest Geir Hagadokkens opprop om kommunale avgifter i Sør-Aurdal kommune, og sist jeg sjekket, var det 339 medlemmer av denne gruppa.

Folketallet i Sør-Aurdal synker og nærmer seg nå 2 900. Vi ønsker både at folk skal bli boende i kommunen, og at det skal komme nye innbyggere til kommunen. Da må forholdene legges til rette for dette med mulighet for arbeid, bolig, skole og barnehage. Sør-Aurdal kommune har investert i bolyst-prosjektet, og det er etablert en fin hjemmeside under Mitt Sør-Aurdal.

Mange har nedlagt mye arbeid i dette, og mange vil fortsette med det framover som vil bety en positiv markedsføring av kommunen.

At kommunen er den dyreste kommunen i landet når det gjelder kommunale avgifter og eiendomsskatt, er negativ markedsføring, og Geir Hagadokken uttaler at familien fikk sjokk da fakturaen kom.

Det er et faktum at ikke alle i kommunen betaler for alle disse avgiftene, men jeg synes at man må vise solidaritet med dem som får fakturaen med alle disse utgiftene på avløp, avfall, vann og feiing i tillegg til eiendomsavgift.

I kommunestyremøtet i mai må vi drøfte det totale avgiftstrykket i kommunen. Vi kan ikke fortsette å slå oss på brystet over å være dyrest i landet.

Bagn, 25.03.21
Finn O. Teslo
Kommunestyrerepresentant for AP

Les også..

Godt synlige spor etter lynnedslag i et tre. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Store skader etter lynnedslag

Kraftige naturkrefter var i spill da lynet slo ned på ...
Fra temalørdagen

Skinntrykk

I strålende sommervær ble det 12. juli arrangert en ny ...
Arbeidsmarkedet i Innlandet i juni

Lav og stabil arbeidsledighet i Innlandet i juni

NAV Innlandet melder om lav og stabil arbeidsledighet i fylket ...
Gamlestua logo

Gamlestua garn, gaver og gjenbruk

ANNONSE: Ta gjerne kontakt for å avtale et tidspunkt dersom ...
Hedalen kulturfestival 2025

«Memento Mor di» med Åsgårdsreia teaterlag

KUNNGJERING: Det er no sett opp ei ekstra framsyning av ...
Molter

Lite molter i år?

I fjor var det vanskelig å finne molter i Hedalen, ...