Ambulanse

Flåtestyring og responstid

Publisert av Arne Heimestøl 21.03.2021. Sist oppdatert 19.03.2021.

Torsdag 18.3. publiserte vi artikkelen Ambulansetjenesten – når det haster. Den reiste to nye spørsmål som avdelingssjef for ambulansetjenesten, Ingvild Grønnerud, svarer på.

Hvordan styrer AMK ambulanseressursene når én eller flere ambulanser er på oppdrag i et område?

– Sykehuset Innlandet jobber hele tiden for at ambulanseressursene til enhver tid plasseres slik det er mest hensiktsmessig ut fra behov og pågang.

AMK styrer ressursene ut fra aktivitet, slik at ambulanser fra ett område midlertidig kan flyttes til andre steder ved behov. Samtidskonflikter kan oppstå, der antall oppdrag er høyere enn tilgjengelige ressurser. Da må andre ressurser omdisponeres til det aktuelle området.

Alle ambulanseressurser skal disponeres slik det er medisinsk og logistisk mest fornuftig. Hele ambulanseflåten disponeres og bistår på tvers ved behov i hele helseforetakets opptaksområde.

Responstid

Har dere informasjon om gjennomsnittlig responstid på oppdrag i Valdres og Sør-Aurdal?

– I 2020 var ambulansetjenestens responstider både i Valdres og Sør-Aurdal innenfor anbefalt responstid, som nasjonalt er satt til 25 minutter i grisgrendte strøk.

Det er også viktig å minne om at akuttmedisinforskriften har en tydelig beskrivelse av at hver enkelt kommune også har et selvstendig akuttmedisinsk ansvar.

Kommunene skal tilby legevaktordning som sikrer befolkningens behov for øyeblikkelig hjelp, og må sørge for at minst én lege er tilgjengelig for legevakt hele døgnet. Legevaktordningen skal blant annet yte hjelp ved ulykker og andre akutte situasjoner, og rykke ut umiddelbart når det er nødvendig.

Les også..

Hedalen naturbarnehage. Foto: Dagfinn Heimestøl

Justering av gebyrsatser for barnehager i 2026

Kommunestyret i Sør-Aurdal har vedtatt nytt gebyrregulativ for barnehager som ...
KI-generert bilde

Informasjon fra Valdres legevakt jul og nyttår 2025

Det er forventet høy pågang på legevakten i romjulen og ...

Kommunestyret fjerner dirigentstillinger – styrker kulturmidler til lagene

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok i budsjettmøtet 11.12.2025 enstemmig å fjerne ...

Hedalen ungdomslag presenterer «Den spanske flue»

BEKJENTGJØRELSE: Gled deg pappa, her er jeg! Vi reiser tilbake ...
Sjekkpunkt

Hedalen sveis og rep.

ANNONSE: Hedalen sveis og rep. har disse åpningstidene i jula ...
Flotte løyper i Hedalsfjella Foto: Heidi Sverdrup Augdal

Vi er klare – men trenger snø

Snart er julen her, og mange er spente på om ...