Bent Høie. Foto: Borgos Foto AS

Orienterte om sykehussaken

Publisert av Arne Heimestøl 10.02.2021. Sist oppdatert 09.02.2021.

Tirsdag deltok ordfører og varaordfører fra Sør-Aurdal og andre i politisk ledelse i Valdres på et digitalt møte med helse- og omsorgsminister Bent Høie. Tema for møtet var sykehusstruktur.

– Valdres-delegasjonen står samlet i spørsmålet om at nytt hovedsykehus for Innlandet bør plasseres i Moelv, sa ordfører Marit Hougsrud samme dag da hun orienterte formannskapet om sykehussaken. Ringerike er ikke alternativ nå.

Skakk struktur

Hun fortalte at det hadde vært flere møter om dette temaet. – Her tar vi opp det vi mener fungerer bra, blant annet Valdres lokamedisinske senter.

– Sykehusstrukturen er i utgangspunktet skakk. For oss er ikke Brumundal et akseptabelt stedsvalg for et nytt hovedsykehus. Vi har allerede måttet akseptere økt reisevei – 20 minutter mer enn til Gjøvik. Nå må vi tale pasientenes sak. I den siste samfunnsanalysen som er lagt fram, får de ansattes behov ved et nytt hovedsykehus for stort fokus.

Kan bli ny prosess

Hougsrud opplyste at høringsbrev om sykehussaken kommer til kommunestyret 25. mars. – Jeg har sagt til helse- og omsorgsminister Høie at dersom Brumunddal velges som sted for nytt hovedsykehus, så vil det føre til en ny prosess med ytterligere utsettelser.

Les også..

Kino

BEKKJENTGJØRELSE: HUL ønsker velkommen til bygdekino på Lokalet torsdag 8. ...

Førstehjelp

Et aktivt friluftsliv innebærer innimellom større og mindre skader. Da ...
Hedalen kunst- og husflidslag

Åpen dag

Hedalen kunst- og husflidslag inviterer til åpen dag på Hedalen ...

Selvhjelpskonsert på Lokalet

– Så stas å få lov til å komme tilbake, ...

291 personer mottar uføretrygd i Sør-Aurdal

Ved utgangen av juni mottok 291 personer uføretrygd i Sør-Aurdal. ...
Hedalen helselag ny logo

Nytt om søk i Nasjonalbiblioteket, webinar fra Slekt og data, bli med!

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 8. oktober på Kroken kl. 10.00–13.00. Ta med ...