Konfirmasjon i Hedalen stavkirke

Blir konfirmasjoner utsatt til høsten?

Publisert av Arne Heimestøl 03.02.2021. Sist oppdatert 02.02.2021.

Bildet ovenfor er fra konfirmasjonen som ble gjennomført høsten 2020 i Hedalen.

Biskop Solveig Fiske har sendt brev til kirkeverger og prester der hun anbefaler at soknene vurderer om konfirmasjoner som er planlagt til våren, bør utsettes til høsten.

I biskopens leser vi følgende:

«Anbefalingen blir gitt for å gi anledning til større forutsigbarhet i planleggingen av konfirmasjonstida, ikke minst av hensyn til de som skal planlegge våren og konfirmasjonene, både i kirka og for konfirmantene og deres familier og foresatte.»

Lokal vurdering

– Dette betyr at biskopen mener det må skje en lokal vurdering når det gjelder en eventuell utsettelse, sier kirkeverge Liv Barbro Veimodet.

– Prostene i Hamar har diskutert spørsmålet med biskopen, og det er ulike meninger blant prester og i ulike sokn.

– Vi er i startgropa til en vurderingsprosess på dette. Jeg sendte en forespørsel til prosten etter brevet fra biskopen var mottatt, og fikk svar mandag. Spørsmålet må også drøftes med foreldre, i menighetsråd og i staben. Prosessen kan ta litt tid, og det vil stadig være en del uvisshet om hvordan framtidig smittesituasjon vil bli.

– Meldingen ut blir i første omgang at vi arbeider med saken, og at nærmere informasjon vil komme – sannsynligvis i midten/slutten av februar. Som kirke kan vi jo ikke si noe om hvor mange som det vil være lov å ha med i et selskap verken til våren eller høsten. Der gjelder statens regler. Men vi kan si noe om i hvor stor grad vi kan være fleksible når det gjelder gjennomføring av konfirmasjoner, sier kirkevergen.

28 konfirmanter

Det er oppmeldt følgende til konfirmasjon i Sør-Aurdal 2021:

  • Bagn: 12
  • Leirskogen: 5
  • Reinli: 5
  • Begnadalen: 4
  • Hedalen: 2



Les også..

Tomta for Nye SAUS

Vil bygge Nye SAUS for 90 til 100 elever

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag å gå videre med planer ...
Svein Løken

Restart av Hedalen Bonde- og Småbrukarlag!

YTRING: Hedalen har hatt eget Bonde- og Småbrukarlag i lang ...
Line Kamilla Heimestøl

Matprepp – for sunn hverdagsmat!

Forrige uke skrev jeg litt om hva slags mat som ...
Brakadokka og Kulterudstabburet. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Snart blir det nytt tak på Brakadokka!

Valdresmusea planlegg tekkekurs på Brakadokka fyrst i mai. Dette er ...

Glimt fra onsdagstreff

Onsdag 28. januar var det nok en trivelig samling på ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 2. februar 2026

Onsdag denne uka ble det arrangert klubbrenn i fristil med ...