Landbruksplast

Landbruksplast på avveie

Publisert av Arne Heimestøl 19.11.2020. Sist oppdatert 19.11.2020.

På Engene i Hedalen har landbruksplast på avveie de siste årene vært en utfordring. Plast, som kommer fra rundballer, havner av ulike grunner i elva, langs elvebreddene og i naturen ellers. På en strekning på vel fire kilometer fant vi denne uka 90 forekomster av landbruksplast langs elva. Vindvær bidrar sterkt til å flytte plasten dit den ikke skal være.

Fangst etter tur langs elva

Amund Grønhaug opplyser at noe av søppelet nok kommer fra plast som blir revet av rundballene i forbindelse med transport.

Geir Øverby forteller at han lagrer alle rundballene på egen gård, og at han dermed har kontroll på plastsøppelet.

Kan levere gratis

– Plast er et viktig material for landbruket, men også en kilde til forurensning, skriver Norges Bondelag. – Høyest mulig returandel for landbruksplast er svært viktig for næringas miljøavtrykk og omdømme.

Det er miljøavgift på landbruksplast, og plasten kan leveres gratis til VKR. Flere bønder i Hedalen leverer brukt landbruksplast hos Geir Øverby, og det er her renovasjonsselskapet henter avfallet. – Jeg vil gjerne poengtere at det er med plast som med tomflasker, det meste blir pantet men ikke alt, sier Amund Grønhaug.

– Vil lære mer

– Landbruksnæringa i Sør-Aurdal har etterspurt kurs i alternative lagringsmåter. Dette opplyser jordbrukssjef Gunhild Bergene. – Nå har vi fått midler til et kurs der vi setter fokus på landbruksplast som forurensingsprolem og plansilo som alternativ lagringsmåte. På grunn av koronapandemien må vi vente med å gjennomføre dette kurset.

Jordbrukssjefen understreker at det er den som forurenser, som har ansvaret for å rydde opp.

Ett av rundball-lagrene på Engene
Ett av rundball-lagrene på Engene

Silo et alternativ?

Geir Øverby forteller at miljøavgiften på landbruksplast etter hvert har blitt så høy at den nok vil medvirke til at flere vil satse på forlagring i silo.

Rasmus Piltingsrud i Begnadalen bruker tårnsilo. – Det er lettere å få ting inn og ut av silo enn i plansilo. Ei svær vifte blåser graset inn i siloen. Graset er nesten helt tørt, og det er delt inn i lengder på 3–4 cm. Skåler fordeler foret. Foring på denne gården er heilautomatisert inn i fjøset.

Les også..

HIL-logo

Fotball denne uka – onsdag 4. juniBEKJENTGJØRELSE 

G13: Hedalen – Søndre Land. Kl. 19.00 (9-er) Kiosk: Is, ...
Konfirmanter 2003

Hedalen.no i år 2003

Hedalen.no fortsatte vokse, og nå kom Begnadalen.no også på nettet. ...
På Stortinget. Foto: En av statssekretærene til statsråd Nessa

Oslotur

Tidlig morgen onsdag 21. mai reiste elever og lærere på ...
Kulturskolen

Kulturskolen i Begnadalen kirke

Torsdag 22. mai hadde Sør-Aurdal Kulturskole en utflukt til Begnadalen ...
Kommunestyret

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...