Kommunestyret

Muntert i kommunestyret

Publisert av Arne Heimestøl 18.09.2020. Sist oppdatert 18.09.2020.

– Den store oppsida på dette er hvis noen kommer og bygger hus. Det sa ordfører Marit Hougsrud da kommunestyret behandlet saken Utvikling av Høve boligfelt, Reinli.

Det var stor enighet om det meste i formannskapets vedtak i samme sak:

Sør-Aurdal kommune ønsker å selge arealet som er regulert til boligformål for eiendommen 14/155 i reguleringsplan for Høve, omlag 18 dekar.

Arealet skal annonseres for salg. Utarbeiding av salgsprosess og avtale delegeres til administrasjonen. Ordfører skal godkjenne endelig avtale. Ved salg skal det stilles krav til framdrift og andre aktuelle presiseringer.

Sør-Aurdal kommune skal beholde arealet som er nødvendig for fremføring og etablering av kommunal vei, vann og avløp i planområdet.

Hvem skal bestemme?

Arnstein Li fra Senterpartiet tok ordet. Han stilte spørsmål om kommunestyret burde godkjenne endelig avtale – ikke ordfører.

Dette innlegget fikk Trine Adde Hansebakken (Ap) til å be om gruppemøte. Representantene samlet seg i to grupper, og Elling Fekjær (TPK), som var innkalt som vara, slo seg til ro i gruppen til Senterpartiet og Høyre.

Det ville ikke Sigmund Skjerpen (Ap) ikke ha noe av. Med bestemte skritt og myndig stemme hentet han Fekjær og fikk ham med i opposisjonens gruppe.

Sigmund og Elling
Sigmund Skjerpen og Elling Fekjær i samme «kohort»

Konklusjonen ble at det er formannskapet som skal godkjenne endelig salgsavtale. Det ble bestemt etter forslag fra Høyre og Senterpartiet.

Opposisjonen stemte for det opprinnelige forslaget til vedtak, men led nederlag.

Da bad Ola Jonny Fossholt om ordet og kom med følgende replikk:

– Jeg konstaterer at opposisjonen har større tillit til ordføreren enn posisjonen.

Ola Jonny Fossholt
Ola Jonny Fossholt fra kohorten opposisjon

Les også..

Bagn. Foto: Åse Østgård Hagen

På tide å setje foten ned

LEIAREN: Kor høg gjeld tåler eigentleg Sør-Aurdal kommune? Det var ...
Fra vassfardag på Skrukkefyllhaugen

Sommeråpent på Skrukkefyllhaugen

BEKJENTGJØRELSE: Tradisjonen tro holder vi sommeråpent på Skrukkefyllhaugen også i ...
Lars Elsrud

Det er lurt å bytte regjering nå

YTRING: Det er snart valg og et spørsmål som er ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Bautahaugen lørdag 19. juli

BEKJENTGJØRELSE: Lørdag 19. juli blir temaet SPINNING PÅ ROKK med ...
Hedalen kulturfestival 2025

Få billetter igjen

BEKJENTGJØRELSE: Fredag 1. august åpner Tine Thing Helseth årets kulturfestival ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...