Finn Olav Teslo. Kommunestyrerepresentant for Ap. Foto: Arne Heimestøl

Etiske retningslinjer for Sør-Aurdal kommuneYTRING 

Publisert av Finn Olav Teslo 20.06.2020. Sist oppdatert 19.06.2020.

Dokumentet «Etiske retningslinjer» er et svært viktig dokument for alle kommuner og for bedrifter. I dette dokumentet beskrives retningslinjer for det arbeidet om skal utføres, og hvilke forventninger og krav som ligger på de ulike områdene for ansatte i hver kommune og i hver bedrift.

Ved tilsettinger som arbeidstaker og tiltredelse som politiker skal hver enkelt signere under å ha lest dette dokumentet. I tillegg er det viktig at den enkelte avdeling i kommunen og hver enkelt bedrift jevnlig tar fram etiske retningslinjer for å hele tiden sjekke opp at det er en felles forståelse for innholdet i dokumentet. Ved dette unngår man at det oppstår ukultur i avdelingen eller i bedriften.

I Sør- Aurdal ble dokumentet «Etiske retningslinjer» godkjent på vårparten 2013. Dette er lenge siden, og mye har skjedd i samfunnet siden den gang. Det er viktig at dokumentet revideres med jevne mellomrom, og jeg tenker at dokumentet må evalueres for hver politiske periode. Dette betyr hvert 3. eller 4. år.

Siden det har gått en stund siden reglementet ble godkjent, godt over sju år, er det en del elementer som ikke er tatt med i reglementet. Jeg nevner bl.a. følgende :

Rus – Me too-problematikk – Bruken og opptreden på sosiale media.

Under punktet fordeler/korrupsjon registrerer jeg at det er noe utydelighet mht. testamentariske gaver og arv.

Saken vil komme opp igjen for kommunestyret høsten 2020, og det vil bli nedsatt en gruppe for å revidere innholdet i Etiske retningslinjer for Sør- Aurdal kommune. Jeg forventer at dokumentet legges fram for Kontrollutvalget som igjen vil innstille for Kommunestyret til høsten.

Les også..

Konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Foto: Arne Heimestøl

Mye å ta tak i

Torsdag 30. januar fikk kommunestyret i Sør-Aurdal en grundig orientering ...
Hedalsheimen 17. mai. Foto: Arne Heimestøl

17. mai-komité i Hedalen 2025

Til utvalgte komitémedlemmer Komiteen fra 2024 inviterer herved 17. mai-komiteen ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss onsdag 5. februar.BEKJENTGJØRELSE 

Vi møtes ved N. Lokalet kl. 11.00.
Løype fra Jennlismyra

Nye spor

Mandag 3.2.: Rolf Gunnar melder at det er kjørt nye ...
Stille inn

Stille innBEKJENTGJØRELSE 

Teater Innlandet kommer til Lokalet fredag 7. februar klokken 19.00 ...
Bygdevegen ved Bautahaugen. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Gamle veger i Hedalen

"Forbindelsen mellom Hedalen og Nes i Ådal er sikkert av ...