Smultringbakst. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Ikke sju, men femten slag

Publisert av Arne Heimestøl 22.11.2020. Sist oppdatert 22.11.2020.

Det er travle dager for Berit Åsli i Hedalen. Store deler av uka jobber hun nå med julebakst. Her produseres det goro, serinakaker, brune pinner, skurnakaker, tebrød, kalaskaker, samt alle de andre slag som for mange er tradisjonskaker til jul. Hos Berit kan man bare ringe og spørre, hun baker det meste som kundene vil ha.

Deigen er klar og smultringer trykkes ut.
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Godt gruppearbeid
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Smultringkurs

Forrige helg var Berit på Nes i Ådal hos sin datter, Nina Åsli Henriksen, og hadde smultringkurs. Der var fire generasjoner samlet til opplæring rundt bordet.

– Tradisjoner er viktig å ta vare på, sier Berit, noe datteren og samboer til barnebarn er helt enig i. På noen få timer ble det bakt ca. 300 smultringer.


Spesielt Berit sine oldebarn på 3 og 6 år (Theo og Alexandra) synes det var veldig spennende å være med oldemor Berit å bake smultringer. Både deig og ferdige smultringer ble spist.

Liker å hjelpe

Berit Åsli er ei sprek dame som liker å hjelpe mennesker rundt seg. Hun er aktiv både når det gjelder julebakst og annen matlaging til andre.

Berit har et sort hjerte med kjærlighet for mennesker rundt seg. Det viser hun blant annet gjennom foreningen Hedalsheimens venners arbeid.

Deilige smultringer
Foto: Arne G. Perlestenbakken
Nok smultringer til mange
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Jannicke Hexum Foto: Arne Heimestøl

Omvisning i kirka

ANNONSE: Hedalen stavkirke er åpen for omvisning i perioden 29. ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Bautahaugen lørdag 5. juli

BEKJENTGJØRELSE: I sommer kretser temalørdagene rundt utstillinga «SAU. Livredder gjennom ...
Bjørg taler

Bautahaugen åpnet sommersesongen med sau i sentrum

Sommersesongen på Bautahaugen samlinger i Hedalen ble offisielt åpnet sist ...
Kari-Anne Jønnes Foto: Marianne Gunnerud, Høyre

Skattekutt, rettferdighet og forutsigbarhet

YTRING: Høyre vil at du skal få beholde mer av ...
Kommunestyret

Habilitetssak går videre til Statsforvalteren

Saken startet som en diskusjon om kjøp av eiendommen gnr. ...
Kvilestein Foto: Jahn Børe Jahnsen

Steinar i Hedalen

Eg driv og samlar info om store steinar i Valdres, ...