Reinsdyr i Hedalsfjella

Omfattene prøvetaking for å avdekke skrantesjuke

Publisert av Arne Heimestøl 12.10.2020. Sist oppdatert 12.10.2020.

11. september i år meldte NRK at det var påvist smittsom skrantesjuke på en reinbukk skutt under jakt på Hardangervidda. Det er ikke kjent hvordan dette reinsdyret, som hadde oppholdt seg på sørsida av vidda, var blitt smittet.

På Hardangervidda er det per 11.10. i år tatt 1069 prøver av felte reinsdyr. Kun én prøve har vært positiv.

Ifølge Veterinærinstituttet er skrantesjuke, eller Chronic Wasting Disease (CWD), er en prionsjukdom som i flere tiår har vært kjent hos hjortedyr i Nord-Amerika. I 2016 blei denne alvorlige dyresjukdommen for første gang påvist hos villrein og elg i Norge, og i 2017 blei den også påvist på hjort.

Skrantesjuke fører til gradvis tap av nerveceller i hjernen, nevrologiske symptomer og avmagring. Sykdommen ender alltid med døden.

Prøvetaking i Sør-Aurdal også

– Det skal tas prøver av alt hjortevilt som blir felt i Sør-Aurdal også, opplyser Henning Perlestenbakken. Prøvene hentes fra hjernen og lymekjertler på halsen på felte dyr og sendes til veterinærinstituttet. Herfra kommer det rask tilbakemelding, og i kommunen vår er det ikke registrert positive prøver til nå. Per 11.10.2020 er det tatt prøver av 7 hjorter og 73 elger.

Mye ekstraarbeid

Filefjell reinlag har tamrein på sommerbeite på Filefjell og i Hemsedalsfjella. Om vinteren er ca. 3000 dyr i Hedalsfjella og fjella mot Flå. Før jul skal det slaktes 2000 reinsdyr. Veterinærer tar prøver av alle slaktedyr. Det er ikke funnet skrantesjuke på noen av reinsdyrene som Filefjell reinlag har ansvar for.

På Filefjell er det satt opp gjerder som skal hindre kontakt mellom tamrein og hjortedyr lenger sør.

Skrantesjukestatistikk fra Veterinærinstituttet

Oversikt over undersøkte prøver fra hjortedyr i Norge i 2020. Antallet er gruppert på utvalgte områder og art/produksjonsform. Data oppdatert per 12.10.2020
Oversikt over undersøkte prøver fra hjortedyr i Norge i 2020. Antallet er gruppert på utvalgte områder og art/produksjonsform. Data oppdatert per 12.10.2020

Les også..

Cecilie Holter Næss og Cato Skimten Storengen fikk Sør-Aurdal kommunes kulturpris i år 2000.

Hedalen.no 25 år – oppstarten

Hedalen.no kom på nettet i mai år 2000. Ideen til ...
Tingvoll Foto: Arne Heimestøl

Utsettelse av tilsetting av ny kommunedirektør i Sør-Aurdal kommune 

Pressemelding: Etter endt søknadsfrist for den utlyste stillingen som kommunedirektør ...
Uføretrygd

Bare svak økning i antall uføre i Innlandet

Innlandet er fortsatt fylket med høyest andel uføretrygdede i aldersgruppen ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Sommerutstilling på Bautahaugen 2025BEKJENTGJØRELSE 

Årets sommerutstilling har SAU som tema. Vi ønsker oss innspill ...

Vårkonsert på Hedalen bo- og servicesenter

Hedalen sangkor fylte stuene på Hedalsheimen med vakker sang søndag ...
Siste dans

Kurve inviterer til konsertarKUNNGJERING 

For 18 år sidan hadde han ein visjon om å ...