Tine Thing Helseth, Gunnar Flagstad og Jarle G. Storløkken. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Musikkglede på høyt nivå

Publisert av Kirsten Greaker Heimestøl og Arne Heimestøl 02.08.2025. Sist oppdatert 02.08.2025.

Fredag 1. august åpnet Hedalen kulturfestival 2025 i Hedalen stavkirke. Alle billettene var utsolgt, og publikum fikk oppleve et musikalsk møte av de sjeldne med tre fremragende utøvere: trompetist Tine Thing Helseth, pianist Gunnar Flagstad og gitarist Jarle G. Storløkken.

Internasjonalt anerkjente musikere

Tine Thing Helseth regnes som én av Norges fremste klassiske musikere og har en internasjonal karriere som trompetsolist. Hun er kjent for sin varme tone og uttrykksfulle formidling, og har mottatt en rekke prestisjetunge priser, deriblant Spellemannprisen og Echo Klassik.

Med seg hadde hun den ettertraktede pianisten Gunnar Flagstad, en dyktig kammermusiker og akkompagnatør som også er førsteamanuensis ved Norges musikkhøgskole.

Trioens tredje medlem, Jarle G. Storløkken, er en kreativ gitarist, komponist og arrangør med lang fartstid i samarbeid med Helseth, blant annet som fast arrangør for brassensemblet tenThing.

Gunnar Flagstad, Tine Thing Helseth og Jarle G. Storløkken. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Gunnar Flagstad, Tine Thing Helseth og Jarle G. Storløkken
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Variert og lekent program

Konserten i stavkirken ble en oppvisning i musikalsk lekenhet, samspill og sjangerbredde. «Vi spiller bare musikk vi liker,» sa Tine Thing Helseth i åpningen – og det merket publikum. Fra første tone var det tydelig at dette var tre musikere som både trivdes sammen og elsket det de gjorde.

Repertoaret spente fra barokkmusikk av J.S. Bach – i en frisk og svingende tolkning for trompet, piano og elgitar – til rytmisk og eksperimentell musikk av den svenske progrockeren Lars Holmer. Også musikk av Mats og Morgan, kjent fra samarbeid med Frank Zappa, fant veien inn i programmet.

Helseth overrasket publikum da hun sang jazzlåter med sommerlige tekster. Publikum fikk oppleve at hun også har en flott sangstemme – en musikalsk gavepakke få hadde sett komme.

Video: Arne G. Perlestenbakken

Mot slutten ble det mer romantisk med en nydelig sang av Richard Strauss, skrevet som morgengave til komponistens kone. Etter en energisk tangoavslutning lot ikke publikum seg be to ganger om å applaudere fram et ekstranummer – som ble en medrivende salsa.

Leken formidling og stående applaus

Tine Thing Helseth loset publikum gjennom kvelden med varme og humor, og det hele ble en konsert preget av både virtuositet og spontanitet. «Dette er den minste scenen vi har spilt på,» sa hun med et smil. «Flaks at vi er så gode venner!»

Det var en kveld med musikk for enhver smak – og en strålende start på festivalen. Som Helseth selv sa da applausen stilnet: «Det får bli mer musikk neste gang.» Publikum gleder seg allerede.

Langvarig stående applaus. Ekstranummer måtte til. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Langvarig stående applaus. Ekstranummer måtte til.
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Les også..

Onsdagstreff med mat og trivsel på Hedalsheimen

Onsdagstreffene som Klara, Marly, Magnhild, Karin og Kari arrangerer på ...
Gjertrud på jakt

Jegerprøvekurs

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen jeger- og fiskerforening avholder jegerprøvekurs for deg som ...
Muggedalsdammen Foto: Sigrid Haugen

Hvor kommer de fra?

YTRING: Jeg har hatt stor glede av å lese om ...
Hedalen naturbarnehage. Foto: Dagfinn Heimestøl

Justering av gebyrsatser for barnehager i 2026

Kommunestyret i Sør-Aurdal har vedtatt nytt gebyrregulativ for barnehager som ...
KI-generert bilde

Informasjon fra Valdres legevakt jul og nyttår 2025

Det er forventet høy pågang på legevakten i romjulen og ...

Kommunestyret fjerner dirigentstillinger – styrker kulturmidler til lagene

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok i budsjettmøtet 11.12.2025 enstemmig å fjerne ...