Tove Linnea Brandvik

Tar partiene likestilling av funksjonshindrede på alvor?

Publisert av Tove Linnea Brandvik, forbundsleder i Norges Handikapforbund 22.07.2025. Sist oppdatert 15.07.2025.

YTRING: Norges Handikapforbund jobber for at funksjonshindrede skal ha like muligheter som alle andre. Dette mener også alle partiene på Stortinget.

Men til tross for gode intensjoner, så taper funksjonshindrede mange av de enkeltsakene som til sammen skulle utgjøre fremskrittet. Likestilling kommer ikke gratis. Det gjorde det heller ikke når vi som nasjon på 70-tallet satset på barnehager for å øke kvinners yrkesdeltakelse. 

Norges Handikapforbund har mange råd til våre kommende stortingspolitikere. Vi vil her trekke frem 4 saker dere vil bli målt på.

  1. Ta FN-konvensjonen for funksjonshindredes rettigheter inn i menneskerettsloven.

Konvensjonene for både barn og kvinner ligger i menneskerettsloven, der hører også funksjonshindredes rettigheter hjemme.

  • Gi kommunene en frist til 2035 for å sikre at alle skoler er universelt utformet

Til tross for fokus på dette gjennom flere tiår, er mange skolebygg fortsatt så utilgjengelige at barn med funksjonshindringer ikke får samme mulighet til lik skolegang som sine venner og medelever.

Skole og utdanning er en forutsetning for yrkesdeltakelse og en av våre viktigste sosiale arenaer under oppveksten. Etter skoletid brukes skolene til korps, idrettslag, møter og som samlingssted for lokalsamfunnet.

  • Makspris på egenandeler for brukerstyrt personlig assistanse (BPA)

Et viktig steg for likestilling er å senke prisen på BPA. Mens maksprisen for en barnehageplass er på 2000 kroner, kan egenandelene for BPA strekke seg helt opp til 11 000 kroner i måneden.

Det er enorme prisforskjeller fra kommune til kommune. Mange funksjonshindrede har lavere inntekt enn andre, og må si fra seg nødvendig hjelp fordi kostnadene blir for store. Stortinget må fastsette en makspris for BPA og annen praktisk bistand.

4. Forby tvangsbosetting av unge på sykehjem

Mange titalls unge er tvangsplassert på sykehjem mot sin vilje. Det er uakseptabelt å bli fratatt muligheten til å bo i eget hjem, fordi det er enklere for kommunen.  Selv om Stortinget er enige i dette og saken er utredet, har de likevel valgt å ikke vedta lovforbud. Det er på tide med handling.

Tove Linnea Brandvik
Forbundsleder

Les også..

Onsdagstreff med mat og trivsel på Hedalsheimen

Onsdagstreffene som Klara, Marly, Magnhild, Karin og Kari arrangerer på ...
Gjertrud på jakt

Jegerprøvekurs

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen jeger- og fiskerforening avholder jegerprøvekurs for deg som ...
Muggedalsdammen Foto: Sigrid Haugen

Hvor kommer de fra?

YTRING: Jeg har hatt stor glede av å lese om ...
Hedalen naturbarnehage. Foto: Dagfinn Heimestøl

Justering av gebyrsatser for barnehager i 2026

Kommunestyret i Sør-Aurdal har vedtatt nytt gebyrregulativ for barnehager som ...
KI-generert bilde

Informasjon fra Valdres legevakt jul og nyttår 2025

Det er forventet høy pågang på legevakten i romjulen og ...

Kommunestyret fjerner dirigentstillinger – styrker kulturmidler til lagene

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok i budsjettmøtet 11.12.2025 enstemmig å fjerne ...