Eiendom

Foreslår å kjøpe sentralt plassert eiendom i Bagn

Publisert av Arne Heimestøl 13.05.2025. Sist oppdatert 08.05.2025.

Formannskapet skal torsdag 15. mai behandle en kjøpssak. Eiendom kan bli nøkkel i utviklingen av Bagn sentrum.

Sør-Aurdal kommune vurderer å kjøpe eiendommen Dalagata 24 (gnr 31, bnr 23) for 2,5 millioner kroner. Eiendommen er strategisk plassert midt mellom Sør-Aurdalshallen, ungdomsskolen og Sør-Aurdalsheimen, og anses som viktig for videre utvikling av både skoleområdet og Bagn sentrum.

Strategisk plassering åpner for nye muligheter

I saksframlegget pekes det på at eiendommens plassering gir kommunen fleksibilitet i fremtidig arealbruk. Det er aktuelt å vurdere flytting av ungdomsskolen nærmere Sør-Aurdalshallen, noe som vil kunne gjøre skoleveien tryggere for elevene. I tillegg åpner kjøpet for å benytte dagens skoletomt til andre formål, som for eksempel ny barnehage.

– Dette er et område med stort utviklingspotensial, og det er viktig å sikre seg eiendommen før andre aktører gjør det, skriver saksbehandler Gry Engelsen i kommunens vurdering.

Investering finansieres med lån

Kjøpesummen på 2,5 millioner kroner foreslås finansiert med låneopptak, noe som innebærer årlige rentekostnader på cirka 130 000 kroner ved en rente på fem prosent. I tillegg kommer dokumentavgiften på 62 500 kroner.

Politisk behandling i mai

Saken skal behandles av formannskapet 15. mai 2025, før den eventuelt går videre til kommunestyret for endelig vedtak. Kommunedirektøren anbefaler at eiendommen kjøpes som et ledd i en langsiktig utviklingsplan for kommunen.

Les også..

Hedalen helselag ny logo

Gå med oss

BEKJENTGJØRELSE: Onsdag 4. februar møtes vi ved Kroken kl. 11.00 ...
Kyrre Eikås Ottersen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Dokumentarteater om norsk landbruk engasjerte publikum i Hedalen

Fredag 30. januar gjestet Teater Innlandet Nordre Lokalet med forestillingen ...
Gamlestua

Åpningstider i Gamlestua – Garn, gaver og gjenbruk februar 2026

ANNONSE: Åpningstider: Lørdag 7.2. kl. 11–13 Lørdag 14.2. kl. 11–13 ...
Salto

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Det blir Salto på Kroken torsdag 5.2. kl. 17.30–19.00. ...
Tomta for Nye SAUS

Uenighet om størrelsen på nye SAUS

Formannskapet i Sør-Aurdal behandlet torsdag 29. januar saken om rammer ...

Skiløyper

LØRDAG ETTERMIDDAG: Nye skispor på Jennlismyra. Det er også kjørt ...