Fra jubileumsfesten på Kroken fredag 28. mars. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Hedalen Husmorlag feiret 90 år

Publisert av Emmy Bakkom 06.04.2025. Sist oppdatert 05.04.2025.

Hedalen Husmorlag markerte sitt 90-årsjubileum på Kroken 28. mars. Laget ble etablert i 1931, og hele 92 kvinner og 27 menn meldte seg inn. Det første styremøtet ble avholdt hos Olea Grøv på palmesøndag samme år.

Delt – og sammenslått igjen

På grunn av den store medlemsmassen ble laget delt i to i 1934: Nørre og Søre Husmorlag. Senere ble husmorlaget i den nordre delen av Hedalen lagt ned, og Søre Hedalen Husmorlag ble videreført som Hedalen Husmorlag.

Opprinnelig var det to husmorlag i bygda. De hadde hver sine drakter. Marit Helene har nordigardingen sin drakt. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Opprinnelig var det to husmorlag i bygda. De hadde hver sine drakter. Marit Helene har nordigardingen sin drakt.

Gjennom årene har laget vært involvert i en rekke aktiviteter og har utvilsomt bidratt til å gjøre Hedalen til et godt og trivelig sted å bo. De fleste innbyggerne har enten en oldemor, bestemor eller mor som har vært medlem i laget.

Fra tidligere jubileum. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Fra et tidligere jubileum

Medvirket til barnehage

Hedalen Husmorlag spilte en sentral rolle i opprettelsen av en privat barnehage i Hedalen. Barnehagen startet opp ved Storruste skole i 1967, samme år som Hedalen barne- og ungdomsskole ble tatt i bruk.

Barnehagen starta i 1967. Foto: Inger Stensrud
Barnehagen ble starta i 1967
Foto: Inger Stensrud

Eldor har skrevet et eget hefte om lagets historie fra 1934 til 1994 – god lesing! Husmorlagene i Sør-Aurdal ble i 1987 tildelt kulturprisen for sitt arbeid.

(De fleste bildene er tatt av Arne G. Perlestenbakken.)

Les også..

Hedalen kunst- og husflidslag

Invitasjon til kurs i brodering – korssting for nybegynnere. Alder: 14–25 år

BEKJENTGJØRELSE: Er du nysgjerrig på brodering og har lyst til ...
HIL-logo

Telenorkarusellen

BEKJENTGJØRELSE: HIL arrangerer Telenorkarusellen med renn og skileik på stadion ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 11. februar 2026

Klubbrennet onsdag denne uka ble arrangert i klassisk stil med ...
Kamilla

Stress, søvn og skjerm

På Helsenorge kan vi lese at stress er kroppens reaksjon ...

Enebolig til salgs

ANNONSE: Enebolig med fin beliggenhet og gode solforhold i et ...
Dette er den tredje løypemaskina til Hedalen Løypelag. Den ble tatt i bruk i 2022. Løypemaskina kjøres av Harald Kjensrud, Roger Hybertsen, Helge Nordby, Olaf Søbekkseter og Bjørn Skoglund. Foto: Helge Nordby

Vinterferieuker står for tur

Løypekjørerne er i gang. Inn mot helgen vil alle våre ...