Innbyggere

Befolkningsutvikling i Sør-Aurdal kommune

Publisert av Arne Heimestøl 23.02.2025. Sist oppdatert 22.02.2025.

Ved utgangen av 3. kvartal 2024 var det 2 828 innbyggere i Sør-Aurdal kommune. Statistisk sentralbyrå anslår at innbyggertallet i kommunen vil synke til 2 752 i 2030 og 2 625 i 2050.

I den grafiske framstillingen ovenfor ser vi at det de siste 10 årene har blitt merkbart færre barn i kommunen vår. Det bor 104 flere menn enn kvinner i Sør-Aurdal.

Vedvarende nedgang

I starten av etterkrigsårene var det rundt 4200 innbyggere i Sør-Aurdal.

Alderssammensetning

Alderssammensetningen i kommunen viser en skjevhet, med en økende andel eldre innbyggere. I 2024 var 28 % av befolkningen 65 år eller eldre, mens kun 18 % var under 20 år.

Nedgang i alle bygder

Ser vi på de ulike bygdene i Sør-Aurdal, har alle opplevd en reduksjon i folketallet fra 2000 til 2024:

  • Bagn: Nedgang på 10,9 %
  • Reinli: Nedgang på 17,3 %
  • Leirskogen: Nedgang på 19,4 %
  • Begnadalen: Nedgang på 24,5 %
  • Hedalen: Nedgang på 17,8 %

Hovedårsakene til denne utviklingen er et fødselsunderskudd, der antall dødsfall overstiger antall fødsler, samt netto utflytting, der flere personer flytter ut av kommunen enn inn.

I 2023 var det 23 fødsler og 41 dødsfall, noe som resulterte i et fødselsunderskudd på 18 personer. Samtidig var nettoflyttingen negativ med 15 personer.

Økonomiske konsekvenser

Nedgang i innbyggertall har flere konsekvenser for kommunens rammetilskudd, som er den viktigste statlige overføringen til kommunene i Norge. Rammetilskuddet beregnes delvis basert på innbyggertall og sammensetningen av befolkningen.

Les også..

Uføretrygd

Bare svak økning i antall uføre i Innlandet

Innlandet er fortsatt fylket med høyest andel uføretrygdede i aldersgruppen ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Sommerutstilling på Bautahaugen 2025BEKJENTGJØRELSE 

Årets sommerutstilling har SAU som tema. Vi ønsker oss innspill ...

Vårkonsert på Hedalen bo- og servicesenter

Hedalen sangkor fylte stuene på Hedalsheimen med vakker sang søndag ...
Siste dans

Kurve inviterer til konsertarKUNNGJERING 

For 18 år sidan hadde han ein visjon om å ...
Sør-Aurdalsheimen

Slik fungerer omsorgstrappa i Sør-Aurdal: Hjelp trinn for trinn

I Sør-Aurdal kommune er helse- og omsorgstjenestene organisert etter prinsippet ...
Hedalen helselag ny logo

YogakursBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen helselag er medarrangør av et tre-timers yogakurs 15. juni. ...