Gro Skinningsrud

Upersonlig boplikt og forvaltning av egen eiendomYTRING 

Publisert av Gro Skinningsrud 25.02.2024. Sist oppdatert 24.02.2024.

Det er både med undring og glede jeg leser vedtaket etter formannskapsmøtet 22.2.24 ang. personlig og upersonlig boplikt.

Det er ikke lenge siden det ble behandla en sak om boplikt på alle eiendommer i kommunen, uavhengig av om det var en landbrukseiendom eller ikke. Heldigvis ble ikke det noe av.

Jeg synes det er bra at man kan godkjenne upersonlig boplikt på landbrukseiendommer. Viktig i 2024 å tenke litt nytt. Bra at politikerne våre har innsett at tvang ikke er rett virkemiddel for å få folk til å flytte hit.

Ved at den eldste generasjonen bor på eiendommen så lenge de kan og vil, så vil mest sannsynlig eiendommen og husene holdes vedlike. Når man veit at det kommer noen og tar over, tror jeg evnen og lysten til å påkoste eiendommen blir større enn om man veit at neste generasjon ikke vil eller kan overta, og den må selges ut av familien. Eller i verste fall ikke bli bebodd igjen.

Det må framover være likebehandling, så dette åpner nå for at flere kan overdra eiendommen sin til neste generasjon, og involvere de i drifta, uten at noen trenger å bekymre seg over at de må flytte før det passer for den enkelte.

Jeg håper at det også at det kan bli åpna for at de som flytter til eiendommen de overtar, får litt mer frihet til å forvalte den slik de ønsker. Hvis det er politisk vilje til det, så kan det  tas inn i kommuneplanens arealdel som nå er under revidering.

Les også..

HIL-logo

Fotball denne uka – onsdag 4. juniBEKJENTGJØRELSE 

G13: Hedalen – Søndre Land. Kl. 19.00 (9-er) Kiosk: Is, ...
Konfirmanter 2003

Hedalen.no i år 2003

Hedalen.no fortsatte vokse, og nå kom Begnadalen.no også på nettet. ...
På Stortinget. Foto: En av statssekretærene til statsråd Nessa

Oslotur

Tidlig morgen onsdag 21. mai reiste elever og lærere på ...
Kulturskolen

Kulturskolen i Begnadalen kirke

Torsdag 22. mai hadde Sør-Aurdal Kulturskole en utflukt til Begnadalen ...
Kommunestyret

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...