Vindfall

Behandling av beredskapsplanen utsatt

Publisert av Arne Heimestøl 17.06.2022. Sist oppdatert 17.06.2022.

Torsdag 16. juni var oppdatering av plan for kommunal kriseledelse i Sør-Aurdal satt opp som sak i kommunestyret. Hele saken var i innkallingen unntatt offentlighet.

Vil ha en to-delt plan

Flere tok til orde for at denne planen bør ha en offentlig del, og at den bør behandles i åpent møte. – Jeg mener at planen bør sendes tilbake til administrasjonen, sa Roger Kjensrud (Ap).

Her fikk Kjensrud støtte av Kjell Eriksen (TPK). – En slik sak bør være offentlig. På møtet kommunen arrangerte i Hedalen 30. mars, var det en del skryt over hvor flinke de ulike etatene hadde vært under og etter stormen 19. november. Læringspunkter etter det som skjedde, bør innarbeides i den nye planen.

Også Olav Kristian Huseby (H) ga støtte til synspunktene Roger Kjensrud fremmet. Ordfører Marit Hougsrud (Sp) antyda at den offentlige delen av planen kan bli behandla i åpent kommunestyremøte, og at den delen som er unntatt offentlighet, kan behandles i lukka del av møtet.

Før planen behandles

Kjell Eriksen bad om at revidert plan måtte legges ut i god tid før kommunestyremøtet der den skal behandles. – Vi trenger tid til å jobbe med planen.

Olav Kristian Huseby stilte spørsmål om planen bør sendes på høring. Dette ga Roger Kjensrud støtte til. – Mest mulig av den reviderte planen bør dessuten være offentlig, sa Eriksen. – Dette kan vi komme tilbake til.

Roger Kjensrud
Roger Kjensrud (Ap)

På vegne av Ap, TPK og FrP satte Roger Kjensrud fram dette forslaget:

«Kommunestyret ber om utsettelse i sak med bestilling om at saken fremstilles i to deler.
Der del 1. Inneholder offentlig plan for kommunal kriseledelse
Der del 2. Inneholder dokumenter som er unntatt offentlighet»

Dette forslaget ble enstemmig vedtatt.

Les også..

Cato Skimten Storengen. Foto: Vibeke Oddvik i Lokalradioene i Innlandet

To innslag om kulturfestivalen på Lokalradioene i Innlandet

– Lokalradioene i Innlandet har laget tre saker fra Hedalen, ...
Kari-Anne Jønnes. Foto: Vidar Riseng

Ingen kjenner Oppland bedre

YTRING: Når du skal stemme i høst, og tenker over ...
Hedalen kulturfestival 2025

Hedalen Kulturfestival 2025

BEKJENTGJØRELSE: 1.–3. august går Hedalen Kulturfestival igjen av stabelen. Festivalen ...

Folkemusikk og dans på Bautahaugen

Fredag 18. juli arrangerte Valdresmusea eit folkemusikkprogram med spel og ...
Hedalen kulturfestival 2025

«Memento Mor di» med Åsgårdsreia teaterlag

KUNNGJERING: Det er no sett opp ei ekstra framsyning av ...
Vannverket i Hedalen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Overskred fluorgrensene i mange år – slipper påtale

Politimesteren i Innlandet har gitt påtaleunnlatelse etter svikt i drikkevannsleveranse ...