Tømmerlunne

Godt nytt for skogbruket

Publisert av Arne Heimestøl 01.06.2022. Sist oppdatert 01.06.2022.

– Sagbrukene er i ferd med å gå fulle, men etterspørsel fra utlandet og eksportavtaler gjør at prisene holder seg rekordhøye, sier skogbruksleder i Viken skog i Sør-Aurdal, Kai Reidar Dølven . – Dette gjør at vi nå kjører en del tømmer til Drammen.

– Etterspørselen etter massevirke er også svært høy. I sum fører dette til at transportkapasiteten blir anstrengt.

God avvirkning

Tirsdag 24. mai hadde Viken skog avvirket 120 000 kubikkmeter med skog i Sør-Aurdal etter vindfallet 19. november 2021. I tillegg kommer avvirkninga andre kjøpere har stått for. – Jeg vil tro at vi er er vel halvvegs i oppryddingsarbeidet nå, sier skogbrukslederen.

Store områder i Vestbygda i Hedalen er ryddet for vindfall . Foto: Arne Heimestøl

Sommerdrift

Viken skog skal avvikle ferie, men det er gjort unntak for vindfallområder. Dette betyr at avvirkninga kan fortsette i Sør-Aurdal i feriemånedene også.

– Ferie må avvikles for dem som er i arbeid i vårt område, men jeg regner med at de fleste sørger for drift, om den blir noe redusert, sier Dølven.

Skogbruksleder Kai Reidar Dølven, Viken skog

Sprøyting av tømmerlunner

Det er fortsatt mange og store tømmerlunner rundt om i kommunen. Noen steder må veger tørke opp før tømmerbilene kan komme til. – Der tømmeret ikke ligger for nær bekker, elver eller vann, vil vi sprøyte mot treborende insekter. Slike insekter kan nemlig skade tømmeret, forteller skogbrukslederen.

Godt og tjenlig vær

Etter 19. november 2021 har det vært gode forhold for avvirkning. En periode i vår var det svært tørt, men nå har det kommet en god del nedbør, og mer er varslet.

I mai kom det 80 mm nedbør på målestasjonen på Søbekkseter. Kjølig og vått vær har gitt mindre uttørking enn det kunne ha vært. Dette bidrar til å ta vare på vindfall som skal avvirkes og uttransporteres.

– Vi ønsker oss en fortsatt våt sommer, sier Dølven.

Les også..

HIL-logo

Fotball denne uka – onsdag 4. juniBEKJENTGJØRELSE 

G13: Hedalen – Søndre Land. Kl. 19.00 (9-er) Kiosk: Is, ...
Konfirmanter 2003

Hedalen.no i år 2003

Hedalen.no fortsatte vokse, og nå kom Begnadalen.no også på nettet. ...
På Stortinget. Foto: En av statssekretærene til statsråd Nessa

Oslotur

Tidlig morgen onsdag 21. mai reiste elever og lærere på ...
Kulturskolen

Kulturskolen i Begnadalen kirke

Torsdag 22. mai hadde Sør-Aurdal Kulturskole en utflukt til Begnadalen ...
Kommunestyret

Habilitet ikke vurdert av kommunestyret – kan vedtaket være ugyldig?

Per Tørris Holde, kommunestyremedlem for Senterpartiet i Sør-Aurdal kommune, deltok ...
Konsert

Tusen takk for en trivelig konsert!

Torsdag 22. mai fikk vi besøk av Den kulturelle spaserstokken ...