Kommunestyret

Ny spørreform i Sør-Aurdal

Publisert av Arne Heimestøl 16.03.2022. Sist oppdatert 15.03.2022.

Torsdag 10. mars vedtok kommunestyret, etter forslag fra ordfører Marit Hougsrud (Sp), enstemmig å innføre spørreformen interpellasjon.

Formålet med interpellasjoner er å skape en bredere debatt omkring et grunngitt spørsmål enn det som folkevalgte kan ved å stille et spørsmål i den ordinære spørretimen, slik det er omtalt i kommunens reglementshefte. Det er i kommunestyremøter det er mulig å ha spørretimespørsmål og interpellasjoner.

Gjennomføring

Kommunestyremedlemmer eller møtende varamedlemmer kan fremme interpellasjoner. Dersom medlemmet uteblir, skal interpellasjonen overføres til neste møte.

Interpellasjoner skal fremmes for ordfører minst 14 dager før kommunestyret behandler den.

Det er ordføreren som skal besvare interpellasjonen, og det er avsatt inntil 30 minutter til ordskifte i behandlingen av den. Ordføreren leder debatten.

Ifølge vedtatte retningslinjer skal interpellasjoner gjennomføres i åpent møte hvis ikke annet følger av lovbestemt taushetsplikt, særskilt lovbestemmelse eller vedtak etter kommunelovens § 11-5.

En interpellasjon kan føre til at temaet kommer opp som sak i kommunestyret. Skal dette skje, må en følge saksbehandlingsreglene i kapittel 11 i kommuneloven.

Les også..

Brudeparet

Bryllup

Kristin Ildjarnstad og Bjørnar Sørumshaugen gifta seg i Hedalen stavkirke ...
Nils T. Bjerke. Foto: Senterpartiet

Høgre og Frp svekkjer grunneigarane sine rettar

YTRING: Det var med stor overrasking vi opplevde at Høgre ...
Politistasjonen i Fagernes

Politiaksjon i Veståsen torsdag

Dette leser vi i Politiloggen: «Kl. 15:47; politiet til en ...
Ruth og Arvid prøver benken ved Bautahaugen

Nye, solide benker i sentrum av Hedalen

Før 17. mai ble det satt ut fire hvilebenker på ...
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap)

Drukning tar liv. Vi har et felles ansvar.

KRONIKK: Altfor mange liv går tapt i drukningsulykker hvert år. ...
Hedalen helselag ny logo

Helselagstur til Akershus slott og museer

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 21 august.Invitasjon kommer, bli med!Hilsen Hedalen helselag