På tide å søke sommerjobb – mange ledige stillinger i Innlandet
Ledigheten i Innlandet holder seg fortsatt lav, samtidig som arbeidsgivere allerede nå lyser ut et stort antall sommerjobber. NAV oppfordrer ungdom til å være tidlig ute med søknadene.
Ved utgangen av januar var 6 215 personer i Innlandet registrert som helt ledige, delvis ledige eller arbeidssøkere på tiltak. Dette tilsvarer 3,4 prosent av arbeidsstyrken – samme nivå som landsgjennomsnittet.
– Det var 436 flere arbeidssøkere i januar enn i desember, men det er normalt at ledigheten øker noe etter nyttår. Samtidig er ledigheten fortsatt lav i Innlandet, og vi ser mange utlyste stillinger, sier direktør Bjørn Lien i NAV Innlandet.
Mange utlyste stillinger – flere er sommerjobber
I løpet av januar ble det lyst ut 3 334 ledige stillinger i Innlandet, omtrent på samme nivå som i januar i fjor. Størst etterspørsel var det innen helse, pleie og omsorg, med 1 451 nye stillinger.
Det var også mange ledige jobber innen serviceyrker og annet arbeid, samt butikk- og salgsarbeid, med totalt 601 nye stillinger.
Allerede nå i begynnelsen av februar er det litt over 740 utlyste sommerjobber i fylket. Behovet er særlig stort ved sykehjem, i barnehager, butikker, hotell og serveringssteder.
– Også landbruk, industri og reiseliv – som er viktige næringer i Innlandet – etterlyser unge som vil prøve seg. Det er et stort mangfold av jobber, og motivert ungdom er gull verdt i sommer, sier Lien.
Oppfordrer ungdom til å søke nå
NAV mener februar er et godt tidspunkt for å sikre seg sommerjobb.
– Å jobbe noen uker om sommeren gir viktig erfaring. Det handler ikke bare om lønn, men om å få en smak på arbeidslivet, sier Lien.
Han oppfordrer både ungdom og foresatte til å følge med på utlyste stillinger på arbeidsplassen.no. NAV har også ordningen Tilskudd sommerjobb, som er rettet mot unge som er under oppfølging av NAV. Ordningen gir virksomheter mulighet til å få dekket deler av lønnen, slik at unge kan få arbeidserfaring i inntil fire uker i løpet av sommeren.
Status i Sør-Aurdal
| Helt ledige | Delvis ledige | Permitterte | |
| Prosent av arbeidsstyrken | 1,4 % | 0,6 % | 0,3 % |
Flere helt ledige og flere permitterte
Ved utgangen av januar var 3 900 personer helt ledige i Innlandet, noe som tilsvarer 2,1 prosent av arbeidsstyrken. Av disse registrerte 1 323 seg som arbeidssøkere i løpet av januar.
580 av de helt ledige er permitterte. Dette utgjør 0,3 prosent av arbeidsstyrken i fylket, og antallet permitterte har økt med 265 personer den siste måneden.
Høyest ledighet blant unge voksne
Ledigheten er høyest blant unge voksne. Aldersgruppene 20–24 år og 25–29 år hadde henholdsvis 3,3 og 2,9 prosent helt ledige ved utgangen av januar. Aller høyest var ledigheten blant menn i alderen 25–29 år, med 3,4 prosent.
Lavest andel helt ledige finner man blant personer 19 år og yngre samt de over 60 år. Begge gruppene hadde en ledighet på 1,1 prosent.

























