En hyggelig kveld
Nylig inviterte Sør-Aurdal Historielag til «Hyggekveld med lokalhistorie og allsang» på Kroken. Invitasjonen ble godt mottatt, for lokalet var fullsatt da styreleder Åse Østgård Hagen kunne ønske velkommen, og allsangen kom i gang.

Alle bilder: Arne G. Perlestenbakken
Hedalen er velsigna med mye nedskrevet lokalhistorie, også i form av viser og sanger.
«Hedalssang» av Mikjel Sørlie og «Hedalsvise» av Edvard Elsrud innleda kvelden.
Med musikk av Inger Olea og Kjell som forsanger, ble det liv i sangen!
To nye lokalhistoriske bøker skulle presenteres. Tor-Ola Skogstad fortalte fra «Gamle og nye historier fra Vassfaret og Vidalen.




Få kjenner Vassfarets indre slik som Tor-Ola. Her har han i årevis vandra på kryss og tvers på spor etter bjørn og andre dyr, og mange både spennende og dramatiske opplevelser har det blitt.
Det han ikke fortalte denne kvelden, kan vi lese i boka. Han har mye på hjertet! Han har også gitt ut bøker tidligere og dikta Vassfarvise.

Etter ei god kaffepause med boksalg og prat fortalte redaktør Nils Rogn om «Årbok for Valdres 2025».

Hovedtemaet i år er 200-årsmarkeringa for utvandringa til Amerika.
Nils Rogn har en stor samling postkort, blant dem ett med bilde av «Tradewind», båten Hans Hamran og broren Harald brukte på sin berømte seilas til USA i 1933. Dette bildet er det første som møter øynene når boka åpnes.

Hele 150 boksider er viet utvandringa til Amerika.
Årboka har årlig en omtale av en framstående valdris. I år har Alice Gudheim gitt Elling Fekjær et sterkt og verdig portrett.
En annen hedøl som få har kjent til, var «Kontrollør Knutsen». Knut Knutsen fra Slettebråten slo seg ned på Jevnaker og har gjort en betydelig innsats som foregangsmann på flere områder.
Historielaget hadde også satt opp bildeutstillinga om utvandringa til Amerika.

Kvelden ble avslutta med allsangen «Valdres, Valdres, vår eigen dal» og blomsteroverrekking til aktørene.

























