Beredskapssenter

– Klokt å bygge med ambulanse

Publisert av Arne Heimestøl 25.08.2025. Sist oppdatert 22.08.2025.

Torsdag 21. august orienterte bygningsingeniør Oddleiv Juvkam formannskapet om status for byggeprosjektet Sør-Aurdal beredskapssenter i Bagn.

Planleggingen av det nye beredskapssenteret startet allerede i 2021, først som en ren brannstasjon, men fra 2022 også med ambulanse innlemmet i planene. Etter at kommunen overtok ansvaret for brannstasjonene 1. januar 2024, har prosjektet blitt videreført.

Optimalisering

Kostnadsanslagene høsten 2024 ble i utgangspunktet vurdert som for høye. Etter optimalisering er budsjettet nå redusert fra 89 til 75 millioner kroner inkludert mva. dersom ambulanse tas med. Uten ambulanse er prisen beregnet til 56 millioner kroner.

Positive signaler fra Sykehuset Innlandet

Etter de nye beregningene ble Sykehuset Innlandet presentert en leiekostnad som tilsvarer kommunens merkostnad ved å bygge for ambulanse i beredskapssenteret. Beløpet gjelder årlige kostnader over 15 år. – De bekreftet at dette er kostnader de vurderer som akseptable, fortalte Juvkam.

Han la til at kommunen har utarbeidet et tillegg til den signerte intensjonsavtalen og bedt Sykehuset Innlandet om å vurdere dette, men at man ennå ikke har fått svar.

– Vi mener det er strategisk klokt å bygge med ambulanse, for å sikre tilbudet i Sør-Aurdal på lang sikt, sa Juvkam

Kommunestyresak med to alternativer

Kommunestyret skal behandle saken 2. oktober. De får to alternativer på bordet: bygging med eller uten ambulanse. En ekstrakostnad på 19 millioner kroner vil påløpe dersom ambulansestasjon inkluderes.

– Vi mener det er strategisk riktig å bygge med ambulanse for å sikre at Sør-Aurdal fortsatt har ambulansestasjon i framtida. Planen er å starte prosjektering allerede i september. Byggestart er satt til våren 2026, med ferdigstillelse året etter. Grunnarbeidene skal utføres vinteren 2025/2026, koordinert med oppfylling av tomt for Nye SAUS, sa Juvkam.

Les også..

Kyrre Eikås Ottersen Foto: Arne G. Perlestenbakken

Dokumentarteater om norsk landbruk engasjerte publikum i Hedalen

Fredag 30. januar gjestet Teater Innlandet Nordre Lokalet med forestillingen ...
Gamlestua

Åpningstider i Gamlestua – Garn, gaver og gjenbruk februar 2026

ANNONSE: Åpningstider: Lørdag 7.2. kl. 11–13 Lørdag 14.2. kl. 11–13 ...
Salto

Velkommen!

BEKJENTGJØRELSE: Det blir Salto på Kroken torsdag 5.2. kl. 17.30–19.00. ...
Tomta for Nye SAUS

Uenighet om størrelsen på nye SAUS

Formannskapet i Sør-Aurdal behandlet torsdag 29. januar saken om rammer ...

Skiløyper

LØRDAG ETTERMIDDAG: Nye skispor på Jennlismyra. Det er også kjørt ...
Kamilla

Hva skal vi spise?

I 2024 kom en stor og viktig studie: Over 700 ...