Brannbilene

Midlertidig brannstasjon planlegges i Hedalen

Publisert av Arne Heimestøl 19.08.2025. Sist oppdatert 17.08.2025.

Valdres brann- og redningstjeneste leier i dag en garasje på Øverby i Hedalen til ny brannbil og tankbil. Lokalet oppfyller verken kravene til HMS eller tilrettelegging for begge kjønn, og beskrives i et saksframlegg til formannskapet og kommunestyret som generelt uegnet som brannstasjon.

Planene i økonomiplanen

I budsjett- og økonomiplanen til Valdres brann- og redningstjeneste for 2023–2026 ble det satt av 9,6 millioner kroner til ny brannstasjon i Hedalen, med planlagt oppstart i 2024 og ferdigstillelse i 2025.

Dette er senere justert: I planen for 2024–2027 ble beløpet økt til 9,8 millioner, med ferdigstillelse i 2026 og prosjektering av nye lokaler i 2024. Hvor den permanente stasjonen skulle ligge, var fortsatt ikke avklart, ifølge brannsjef Laila Lien Østgård.

I kommunestyresak 25/24 overtok kommunen ansvaret for de tre brannstasjonene i Sør-Aurdal.

Ny situasjon: Midlertidig løsning i sør

Et saksframlegg som skal behandles av formannskapet i Sør-Aurdal kommune 21. august 2025, viser at kommunen nå planlegger en midlertidig brannstasjon i Hedalen. Løsningen som vurderes, er en plasthall for brannbilene kombinert med en mannskapsbrakke med ventilasjon.

Kostnadsrammen er beregnet til 2,5 millioner kroner, og investeringene blir foreslått avskrevet over ti år.

Tomtealternativer vurderes

Tre tomteplasseringer er vurdert: Brunbakklivegen 20, Skolehagen 10 og grusplassen ved siden av skolen. To av tomtene eies av kommunen, mens grusplassen tilhører Hedalen IL.

Skolehagen-tomten er imidlertid utelukket på grunn av en planlagt trafo-omlegging. Kommunen er i dialog med Hedalen IL om bruk av grusplassen.

Midlertidig løsning

Kommunen anslår at en midlertidig brannstasjon vil være i bruk i 7–10 år. Når en permanent stasjon i sør står klar, kan plasthallen og mannskapsbrakken selges og inntektsføres i investeringsregnskapet.

Kommunens vurdering

Hovedbrannstasjonen blir på Bagn, og mannskapet må derfor dit etter endt utrykning for tilgang til ren og uren sone.

Likevel understrekes det at dagens løsning i Hedalen – en leid garasje til 60 000 kroner i året – ikke er tilfredsstillende.

Kommunen ønsker derfor å sikre en bedre løsning for å ivareta de ansatte og oppfylle kravene fra Arbeidstilsynet.

Les også..

Hedalen kunst- og husflidslag

Strikkekafé

BEKJENTGJØRELSE: Det blir strikkekafé på Fjellsyn tirsdag 7. oktober kl. ...
Hedalen helselag ny logo

Gå med oss – ekstratur onsdag 8. oktober!

BEKJENTGJØRELSE: Anny Bakke Perlestenbakken vil ta oss  med på en ...
Sør-Aurdal Energi

Nytt om nettleie og Norgespris fra 1. oktober

Fra 1. oktober 2025 viderefører Sør Aurdal Energi dagens satser ...
Etter storstormen 21. november 2021. Foto: Arne Heimestøl

Hedalen.no i 2021

2021 bød på mange små og store hendelser i Hedalen ...

Nybegynnerkurs i fermentering Kroken tirsdag 21. oktober kl. 18.00–21.00

BEKJENTGJØRELSE: Vil du lære mer om hvordan du fermenterer grønnsaker, ...
Gamlestua logo

Klesbyttedag hos Gamlestua garn, gaver og gjenbruk

ANNONSE: Bytt klær og sko – gi nytt liv til ...