Fartsdemper

Fartsdempere på plass. – Hurra! sier ordfører Marit Hougsrud

Publisert av Arne Heimestøl 15.08.2025. Sist oppdatert 14.08.2025.

Onsdag 13. august ble to nye fartsdempere lagt på fylkesveg 243 ved Hedalen barne- og ungdomsskole og Hedalen naturbarnehage. Arbeidet ble utført av Valdres Asfaltservice AS, som underentreprenør for Veidekke Industri AS, avdeling Leira. Oppdragsgiver er Innlandet fylkeskommune.

Tiltaket koster i overkant av 150 000 kr. Dette inkluderer etablering av to fartsdempere, merking og skilting av disse.

Tryggere skoleveg

Fartsdempere er et av de mest brukte fysiske trafikksikkerhetstiltakene for å senke kjørehastigheten i områder med mange myke trafikanter. De er særlig aktuelle ved skoler, i boligstrøk og ved fotgjengerfelt med høy risiko. Målet er å redusere risikoen for ulykker og å begrense skadeomfanget dersom uhell skulle oppstå.

Erfaring viser at slike tiltak får bilister til å redusere hastigheten, ikke bare på selve fartsdemperen, men også i sonen før og etter. Når de er riktig plassert, bidrar de til å skape et tryggere nærmiljø for gående og syklende.

Bakgrunn for tiltaket

I 2022 ble fartsgrensen forbi Hedalen skole vedtatt satt ned fra 50 km/t til 40 km/t som en del av fylkeskommunens arbeid med tryggere skoleveger.

Arne Skybak
Foto: privat

Ifølge Arne Skybak, fagkoordinator for trafikksikkerhet i Innlandet fylkeskommune, har målinger vist at enkelte kjøretøy fortsatt holder for høy hastighet.

– Vi ønsker at flest mulig barn skal kunne sykle eller gå til skole og fritidsaktiviteter. Det er også viktig at foresatte opplever skolevegen som trygg, slik at man reduserer unødvendig bilkjøring ved levering og henting. Selv med fartsgrensen på 40 km/t har vi sett behov for et fysisk tiltak for å få ned farten ytterligere. Derfor har vi nå lagt to fartsdempere ved skolen, sier Skybak.

Klart til skolestart

Fartsdemperne, som er om lag 10 cm høye, ble ferdigstilt før skolestart mandag 18. august.

– Vi er glade for å kunne få dette på plass nå, slik at vi til skolestart har en enda tryggere skoleveg ved skolen og barnehagen, skriver Skybak i e-post til Hedalen.no.
– Hurra, sier jeg! Jeg er kjempeglad for et slikt tiltak på en skoleveg i vår kommune! sier ordfører Marit Hougsrud.

Marit Hougsrud
Ordfører Marit Hougsrud

Les også..

Foto: Arne G. Perlestenbakken

Vedtok å dekke inn 500 000 av kirkelig underskudd

Kommunestyret i Sør-Aurdal vedtok torsdag 4. september å dekke inn ...
Kirkerottene

Kirkerotteteater i Bagn kyrkje torsdag 25. september kl. 17.30

BEKJENTGJØRELSE: I år får kirkerottene besøk av Lea Mus. Kirkerottene ...
Hedalen helselag ny logo

Ny dato: Fjelltur for alle lørdag 20. september

BEKJENTGJØRELSE: Runde om Slasetra, fra Strøsdammen kl. 10.30. Samkjøring fra ...
Høve

Høve i Reinli ble valgt

Det var tilløp til dramatikk da kommunestyret torsdag 4. september ...
Tyttebær

Bærnytt

Det ser ut til stedvis å være bra med tyttebær ...
Hedalen ungdomslag

Karaokefest

BEKJENTGJØRELSE: Vi i ungdomslaget inviterer til KARAOKEFEST på Lokalet lørdag ...