Foto: Arne G. Perlestenbakken

Harry Potter inntar Begnadalen kirke

Publisert av Arne Heimestøl 27.04.2025. Sist oppdatert 26.04.2025.

Tirsdag i påskeuka var det Harry Potter-gudstjeneste i Begnadalen kirke. Denne typen gudstjeneste har blitt arrangert flere steder i landet, som i Oslo, Stavanger – og nå altså i Begnadalen!

Du lurer kanskje litt på hva som er koblingen mellom Harry Potter og kirken?

Ser man bare på det utvendige, kan man jo kanskje lure litt på hva hekser og trollmenn har i kirkerommet å gjøre. Men i hjertet av fortellingene om Harry Potter ligger det et budskap som er nært i slekt med den kristne fortellingen. Det handler om kampen mellom det gode og det onde, om en som er utvalgt til å stå fremst i kampen, dør for at alle andre skal få leve – og til slutt om kjærligheten som er sterkere enn døden.

26 elever møtte tidlig opp utenfor Begnadalen kirke, som var omgjort til Galtvort, skolen for hekser og trollmenn. Her ble studentene (4.–7. klasse) plassert i hus med «Valghatten», de fikk utdelt tryllestaver av «Olivander», lærte trylleformler og om «eleksirer», og ikke minst fikk de høre rektor Humlesnurrs tale (andakt). Det hele ble avsluttet med en skikkelig rumpeldunk-kamp.

Dagen ble avsluttet med en Harry Potter-gudstjeneste, med 90 personer til stede. Kirken var pyntet med mange kjente Harry Potter-symboler og effekter (se bildene), og gudstjenesten ble innledet med Harry Potter-musikk.

Studentene fra Galtvortskolen gikk inn i prosesjon og bidro med både lystenning og lesing. Prekenen omhandlet kjærligheten som er sterkere enn døden, forsterket med symbolikken fra Harry Potter.

Vi hadde også såkalt bønnevandring med mange elementer fra Harry Potter-universet. Det ble en annerledes gudstjeneste med mye liv og spenning, levende fortellinger, og mange både unge og gamle samlet. Dette er en gudstjeneste vi vil huske!

Les også..

Politistasjonen i Fagernes

Politiaksjon i Hedalen torsdag

Dette leser vi i Politiloggen: «Kl. 15:47; politiet til en ...
Ruth og Arvid prøver benken ved Bautahaugen

Nye, solide benker i sentrum av Hedalen

Før 17. mai ble det satt ut fire hvilebenker på ...
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap)

Drukning tar liv. Vi har et felles ansvar.

KRONIKK: Altfor mange liv går tapt i drukningsulykker hvert år. ...
Hedalen helselag ny logo

Helselagstur til Akershus slott og museer

BEKJENTGJØRELSE: Torsdag 21 august.Invitasjon kommer, bli med!Hilsen Hedalen helselag

Kulturprisen 2025

Formannskapet har vedtatt at Kulturprisen fra Sør-Aurdal kommune for år ...
Folkemusikk

Folkemusikkprogram på Bautahaugen

KUNNGJERING: Fredag 18. juli arrangerer Valdresmusea folkemusikkprogram med spel og ...