Karianne Oldernes Tung (Ap) Foto: Trond A. Isaksen og Anne Kristine Linnestad (H) Foto: Stortinget

Mobildekning i Hedalen nord løftet til Stortinget

Publisert av Arne Heimestøl 26.04.2025. Sist oppdatert 25.04.2025.

Dårlig mobildekning i Hedalen nord har lenge skapt frustrasjon og bekymring blant beboere og næringsdrivende. Nå er saken løftet til Stortinget – med håp om politisk støtte til bedre dekning.

En spørreundersøkelse gjennomført høsten 2024 av Sør-Aurdal kommune og Hedalen bygdeutvalg avdekket det mange allerede visste: Mobildekninga i nordlige deler av Hedalen er svak. Bekymringa gjelder ikke bare daglig bruk, men også beredskap – muligheten til å nå nødnummer i kritiske situasjoner.

Nkom: – Leveringsplikten er oppfylt

Bygdeutvalget tok kontakt med Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) for å få vurdert om Telenor oppfyller sin leveringsplikt for telefontjenester i området. Svaret fra Nkom var klart: Fordi husstandene har tilgang til Telenors fibernett og dermed kan bruke WiFi-tale innendørs, anses leveringsplikten som oppfylt.

Nkom understreket at terskelen for å pålegge mobiloperatører å sikre utendørsdekning er høy, og at den terskelen ikke er nådd i dette tilfellet.

Telenor har foreslått å bygge en ny basestasjon for å bedre dekningen i Hedalen nord. – Vi kan ikke ta kosten på dette alene, derfor må vi ha samarbeid, uttalte dekningsdirektør Bjørn Amundsen i et oppslag på Hedalen.no 27. mars.

Løftet til nasjonalt nivå

Etter Nkoms avslag tok Hedalen.no saken videre og kontaktet stortingsrepresentant Anne Kristine Linnestad (H), medlem av Kommunal- og forvaltningskomiteen.

Hun sendte et skriftlig spørsmål til digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Oldernes Tung (Ap), der hun ba statsråden vurdere bruk av midler fra statsbudsjettets post for telesikkerhet og beredskap til forbedring av mobildekninga i Hedalen og Begnadalen.

Statsrådens svar: Åpner for vurdering

I sitt svar viser statsråd Tung forståelse for bekymringene og erkjenner at manglende dekning i noen tilfeller kan få alvorlige konsekvenser.

– Jeg har full forståelse for at dette kan oppleves som svært vanskelig for dem det gjelder, og det kan i enkelte tilfeller få alvorlige konsekvenser dersom man ikke kan få ringt nødnummer, skriver statsråden.

Hun påpeker samtidig at det fortsatt vil finnes områder uten dekning i Norge – særlig i tynt befolkede strøk.

Regjeringen har i sin digitaliseringsstrategi mål om å forbedre mobildekningen der folk bor og ferdes, og understreker at alle husstander i Norge skal ha tilgang til mobilnett med høy hastighet. Men utbygging er kostbart, og mange operatører finner det ikke lønnsomt å etablere nye basestasjoner i områder med lav befolkningstetthet.

Midlene på 195 millioner kroner til telesikkerhet og beredskap kan i prinsippet benyttes til slike tiltak, men det må vurderes opp mot andre nasjonale behov. Tung understreker at det nå vil være naturlig at Nkom gjør en faglig vurdering av situasjonen i Hedalen, i lys av Stortingets budsjettvedtak.

Mobildekning som del av bredbåndsstøtte?

Statsråden peker også på at det i fremtiden kan bli aktuelt å inkludere mobildekning i den statlige ordningen for bredbåndsstøtte, som forvaltes av fylkeskommunene. En ny støtteordning skal kunngjøres i 2025, med mulig oppstart i 2026.

Marit Hougsrud
Marit Hougsrud

Ordføreren: Vil følge opp mot Nkom

Ordfører Marit Hougsrud (Sp) sier at kommunen og bygdeutvalget nå vurderer å rette en ny henvendelse til Nkom, i tråd med statsrådens oppfordring:

– Det vil være naturlig at vi samarbeider om en henstilling til Nkom om å se nærmere på dette. Jamfør det Linnestad påpeker, altså å foreta en faglig vurdering opp mot budsjettposten fra Stortingets budsjettvedtak det her er snakk om, sier Hougsrud.

Les også..

Kommunestyret

Habilitetssak går videre til Statsforvalteren

Saken startet som en diskusjon om kjøp av eiendommen gnr. ...
Kvilestein Foto: Jahn Børe Jahnsen

Steinar i Hedalen

Eg driv og samlar info om store steinar i Valdres, ...
Gamlestua logo

Gamlestua garn, gaver og gjenbruk

ANNONSE: Ingen faste åpningstider, så bare ta kontakt om du ...
Bunader

Hedalen.no i år 2007

I november 2007 hadde Hedalen.no hadde vært på nettet siden ...
Dagens gjester

Sommeravslutning for Onsdagstreffet

Onsdagstreffet er et sosialt tilbud for alle pensjonister i bygda, ...
Oppgradert bru

Brua i Greineløken

Tidlig på 1960-tallet ble det klart at tømmerfløtingen i Vassfaret ...