Foto: Arne Heimestøl

Midler til oppmerking av skoleplassen

Publisert av Arne Heimestøl 07.04.2025. Sist oppdatert 07.04.2025.

I kommunestyrets spørretime torsdag 3. april stilte Arnstein Li (Sp) følgende spørsmål om skoleplassen på Hedalen barne- og ungdomsskole:

«Skoleplassen ble ferdig asfaltert høsten 2024. Når er det planlagt at oppmerking av skoleplassen skal gjennomføres?

Er elevrådet/FAU ved HEBU involvert i planleggingen av dette, slik at de som skal bruke plassen, kan være med å bestemme hvordan det blir?»

Arnstein Li. Foto: Arne Heimestøl
Arnstein Li
Foto: Arne Heimestøl

Kommunedirektørens svar

«Tidlig i rehabiliteringsprosessen registrerte vi ønske fra rektor på HEBU om oppmerking av skoleplassen til både læring og leik og sa at dette måtte vi komme tilbake til. Så har prosjektet fortsatt og er langt på veg ferdig.

Som kjent har prosjektet kosta vesentlig mer enn det som var avsatt av midler, og oppmerking av skoleplassen er av de elementene som har blitt vurdert som ikke påkrevet, trolig bortsett fra ny oppmerking av fotgjengerovergang ved inngangen til barnehagen.

Berit Dokkebakke Navrud: Foto: Arne G. Perlestenbakken
Berit Dokkebakke Navrud
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Dermed var heller ikke oppmerking beskrevet i utenomhusarbeidet.

Vi har ei kostnadsramme som vi er bedt om å holde oss under, og har avventa med å si ja til ønsker og behov til vi har oversikt og vet hvordan vi ligger an.

Oppmerking av skoleplassen er ikke noe som vi er forplikta til å gjøre, og dermed er ikke dette planlagt, selv om dette hadde bidratt til å komplettere skoleplassen og uteområdet.

Vi har undersøkt litt nå hvilke muligheter og kostnader det er snakk om. Det finnes leverandører av fine termoplastfigurer som kan smeltes ned i asfalten. Det vil både pynte opp og være til nytte og glede for bruk av skoleplassen.

Men dersom dette skulle gjennomføres i tilstrekkelig omfang, ville det fort dreie seg om 50 000–100 000 kr.

Dette ser vi ikke at vi har mulighet til innenfor økonomisk ramme. Det vi ser som mulighet innenfor det økonomiske handlingsrommet, er å kjøpe spray som er laget for formålet, og overlate til for eksempel foreldrene å merke opp.

Da kan for eksempel elevene komme med forslag til hvordan de vil ha det. Ellers vet vi at det for eksempel i Sparebankstiftelsen finnes tilskuddsordninger som for eksempel FAU kan søke på.»

Les også..

Velkommen til basar!BEKJENTGJØRELSE 

Sted: Hedalen skole Når: Fredag 11. april Tid: Kl. 11.00–13.00 ...
Dugnad

Dugnad rundt Fjellsyn og Kroken – vaffel og kaffeBEKJENTGJØRELSE 

Bli med mandag 7. april kl. 17.00, hvis du har ...
Kino

Bygdekino – torsdag 10. april 2025BEKJENTGJØRELSE 

Hedalen ungdomslag inviterer til bygdekino på Nordre Lokalet torsdag 10. ...
Begnadalen skole. Foto: Arne Heimestøl

Innspill fra Begnadalen bygdeutvalg positivt mottatt

Etter forslag fra FrP og Ap vedtok kommunestyret i Sør-Aurdal ...
17. mai

17. mai-komiteen ønsker hjelpFORESPØRSEL 

Har du mulighet til å bidra under årets 17. mai-feiring? ...
Parkeringsplassen ved Hedalen Røde Kors sin hytte. Foto: Helge Nordby

HøgdesprettenBEKJENTGJØRELSE 

Familiedag ved Hedalen Røde Kors sin hytte på Reset søndag ...