Kari-Anne Jønnes, stortingsrepresentant for Høyre. Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen, Høyre

Vi må bli sterkere, raskere og bedre forberedtYTRING 

Publisert av Kari-Anne Jønnes, stortingsrepresentant Høyre, Oppland 04.03.2025. Sist oppdatert 03.03.2025.

Vi lever i svært usikre tider. Vår trygghet og våre grunnleggende verdier er under press. Norge og våre allierte i Europa må nå ta et større ansvar for vår egen sikkerhet og fremtid.

Norge bør nå både øke støtten til Ukraina og vurdere hvordan vår egen forsvarsevne kan styrkes raskere enn planlagt. Europa er mer utsatt enn før. Først og fremst på grunn av et mer aggressivt Russland, men også fordi USA ikke lenger er så opptatt av Europa. Det bra at hele Stortinget samlet seg om langtidsplanen for forsvaret. Verden forandrer seg så fort at mange av forutsetningen allerede er endret. Vi må gjøre det vi kan for å sikre mer militær slagkraft raskere. 

Høyres plan for hvordan vi skal bli sterkere, raskere og bedre forberedt er helt nødvendig, og det haster å gjennomføre den.

Vi må bli sterkere, derfor må vi øke produksjon av våpen og ammunisjon i Norge, gjennom å gi større og mer langsiktige bestillinger. Få på plass nye finansieringsformer og ordninger hvor staten garanterer for innkjøp av delmateriale så norske produsenter kommer raskt inn i innkjøpskøen hos andre underleverandører. Samtidig må vi oppdatere langtidsplanen basert på ny kunnskap om den teknologiske krigføringen i Ukraina, og legge til rette for økt produksjon av droner i Norge, som også kan brukes til militære formål.  

Vi må bli raskere, derfor må vi få oversikt over hvilke prosjekter i langtidsplanen for Forsvaret som kan fremskyndes for å øke vår forsvarsevne raskere, og de må iverksettes nå. Vi må fjerne flaskehalser og problemer som gir unødvendig lange anskaffelsesprosesser for nytt materiell og utstyr. Høyre forventer at regjeringen gir kommunene klar instruks om raske prosesser for reguleringsplaner, så det ikke oppstår unødvendige forsinkelser i utbyggingen.

Vi må bli bedre forberedt, derfor må øvings- og treningsaktiviteten i hele Forsvaret økes. Det er ikke brukbart at det i 2025 skal det trenes mindre enn i 2024, og at balansen mellom investeringer og drift er veldig skjev. Kapasiteten for å utdanne mer personell må økes. Vi må oppskalere raskt gjennom samarbeid med sivil utdanning, økt opptak ved krigsskolene og midlertidige skolebygg om nødvendig.  

Det er alvor nå. Det er mye som er krevende med opprustning. Med truslene vi står ovenfor, må vi sette all kraft bak det vi faktisk kan gjøre noe med på kort sikt. Parallelt må vi støtte Ukraina som også kjemper for vår trygghet og våre verdier. Nå forventer Høyre at Støre-regjeringen øker pengestøtten til Ukraina.

Les også..

Fra Hedalsfjella

Innkalling til årsmøte i foreningen HedalsfjellaBEKJENTGJØRELSE 

Det kalles med dette inn til ordinært årsmøte i foreningen ...
Fekjær psykiatriske senter

Stiftelsen Fekjær – Fekjær psykiatriske senter (FPS) Hedalen i Valdres – 12 mil fra OsloANNONSE 

søker sosionom – vernepleier – sykepleier. FPS er en stiftelse ...
Fekjær psykiatriske senter

Fekjær psykiatriske senter. 12 mil fra Oslo og Gardermoen. KLINIKKOVERLEGEANNONSE 

Fekjær psykiatriske senter (FPS) er en stiftelse innen spesialisthelsetjenesten. Vi ...
Begna Bruk. Foto: Halstein Heiene

Begna BioHub kan bli et løft for grønn industri i Valdres

Begna industriområde er det største industriområdet i Valdres. Snart kan ...
Hedalen stavkirke. Foto: Helge Nordby

Hedalen stavkirke søndag 30. marsBEKJENTGJØRELSE 

Årsmøte i «Preststuggu» kl. 16.00. Årsmøtesaker og kirkekaffe. Kveldsmesse kl. ...
Miniatyrskyting

Stor støtte sikrer rømningsveg

Hedalen Skytterlags Miniatyrgruppe har fått 101 700 kroner etter en ...