SAUS. Foto: Arne Heimestøl

Nye SAUS er førsteprioritet

Publisert av Arne Heimestøl 07.02.2025. Sist oppdatert 06.02.2025.

Torsdag 30. januar fikk kommunestyret i Sør-Aurdal en grundig orientering av konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Hun gjorde det klart at førsteprioritet for administrasjonen nå er å få på plass nytt skolebygg for Sør-Aurdal ungdomsskole innen skolestart 2027.

Et tilbakeblikk

Ekstremværet «Hans» sommeren 2023 forårsaket betydelige skader på Sør-Aurdal ungdomsskole (SAUS). Grunnvannet steg og førte til at vann trengte inn i hele bygningsmassen, med et nivå på omtrent 20–30 cm over gulvene. Dette resulterte i omfattende skader på både gulv og vegger, noe kommunen mente gjorde bygget uegnet for videre bruk.

Flom ved Sør-Aurdal ungdomsskole. Foto: Sonja Bordewich
Flom ved Sør-Aurdal ungdomsskole august 2023. Foto: Sonja Bordewich

Etter en kommunal vurdering ble det konkludert med at reparasjon av skolen ikke var hensiktsmessig, spesielt siden området er flomutsatt. For å kunne gjenoppbygge på samme tomt ville det være nødvendig å heve grunnen til et flomsikkert nivå, noe som medfører betydelige kostnader.

Midlertidige lokaler

Elever og ansatte ble flyttet til midlertidige lokaler. Først ble den nedlagte Begnadalen skole tatt i bruk umiddelbart etter flommen.

Til skolestart høsten 2024 flyttet SAUS midlertidig inn i et nyoppført modulbygg i Bagn sentrum, i nærheten av Sør-Aurdalshallen, for å utnytte eksisterende fasiliteter.

Modulbygget SAUS bruker nå
Foto: Arne Heimestøl

Tok tid å få forsikringsoppgjøret i havn

Kommunen og forsikringsselskapet, Protector Forsikring ASA, hadde ulike syn på hvordan skadene på SAUS skulle utbedres. Mens forsikringsselskapet ønsket å reparere skolen, argumenterte kommunen for at området var flomutsatt, og at en gjenoppbygging krevde heving av tomten for å sikre mot fremtidige flommer. Denne uenigheten førte til en klageprosess som endte med at Statsforvalteren i Innlandet støttet kommunens vedtak om å avslå dispensasjon fra byggeforbudet kommunen hadde vedtatt.

Sommeren 2024 ble partene enige om et forsikringsoppgjør på 75 millioner kroner eksklusiv merverdiavgift, som inkluderer riving av den eksisterende bygningsmassen.

Kostnader

Sør-Aurdal kommune har vurdert at en fullstendig gjenoppbygging av skolen, inkludert nødvendige tiltak for å sikre mot fremtidige flomhendelser, vil koste rundt 90 millioner kroner inklusiv moms.

Kostnadene for å heve tomten, som er anslått til mellom 3 og 5 millioner kroner, dekkes ikke av forsikringen. Sør-Aurdal kommune søkte derfor om statlige skjønnsmidler for å dekke disse tilleggskostnadene. Kommunen fikk avslag fra Kommunal- og distriktsdepartementet på søknaden, men vil ifølge Dokkebakke Navrud klage på denne avgjørelsen.

Skal gjenoppføres på samme tomt

I oktober 2024 vedtok kommunestyret i Sør-Aurdal å gjenoppføre Sør-Aurdal ungdomsskole på samme tomt som den opprinnelige skolen, nærmere bestemt gnr. 31, bnr. 47 i Bagn.

Dette vedtaket ble fattet med 11 mot 8 stemmer, der flertallet bestod av representanter fra Senterpartiet og Høyre. Mindretallet, Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet, ønsket å utsette beslutningen for å utrede alternative plasseringer nær Bagn skole og Sør-Aurdalshallen.

Status nå

Per februar 2025 er planleggingen av den nye skolen i gang, men rivingen av den gamle bygningsmassen har blitt forsinket på grunn av mangel på prosjektleder.

Konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Foto: Arne Heimestøl
Konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke Navrud. Foto: Arne Heimestøl

I kommunestyremøtet torsdag 30. januar opplyste konstituert kommunedirektør at kommunen har inngått en rammeavtale med P7 Prosjekt om prosjektledelse og støtte. Varighet på avtalen er tre år med opsjon på et år ekstra.

Avtalen gjelder prosjektadministrativ bistand innen områdene bygg, veg, vann og avløp.

Riving og oppfylling er planlagt utført i løpet av første halvdel av 2025, men fristen er innen byggestart i juni 2026.

Nye SAUS skal være ferdig innen august 2027.

Rektor ved SAUS, Per Tørris Holde, opplyser at skolen har 69 elever dette skoleåret. De neste 5–10 årene vil tallet ligge på pluss minus 65.

Les også..

Svein Lie. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Stedsnavn i ValdresYTRING 

Avisa «Valdres» hadde 20. desember 2024 en artikkel om normering ...
HIL-logo

Onsdagsrenn 5. februar 2025

Denne uke ble fjerde skirenn for sesongen gjennomført. Rennet gikk ...
Parkeringsplassen ved Hedalen Røde Kors sin hytte. Foto: Helge Nordby

Ny parkering og løype på Teinvassåsen

Håvard Sukke har nå brøyta parkeringsplassen ved Hedalen Røde Kors ...
Gavefond

Gavefond – vi deler ut av vårt overskudd hvert år!ANNONSE 

Valdres Sparebank er en lokalbank, og i det ligger det ...
Adam Schjølberg

Arrangement på bibliotekeneBEKJENTGJØRELSE 

Her får du oversikt over det som skjer hos Sør-Aurdal ...
Fekjær psykiatriske senter

Sommervikarer/tilkallings-vikarerANNONSE 

Stiftelsen Fekjær – Fekjær psykiatriske senter – har avtaler med ...