Konfirmantpresentasjon. Foto: Arne G. Perlestenbakken

Konfirmantopplæring og konfirmasjoner i Sør-Aurdal

Publisert av Arne Heimestøl 31.01.2025. Sist oppdatert 30.01.2025.

Det er femten konfirmanter i Sør-Aurdal i år. Tre av disse er fra Hedalen. Det blir konfirmasjonsgudstjenester i alle de fem sognene i kommunen.

– Dette året har vi valgt å legge undervisning fortrinnsvis til søndager. Vi har undervisning etter gudstjenestene eller i forkant av kveldsgudstjenestene, forteller sogneprest Ellen Oddveig Rudi.

Ellen Oddveig Rudi. Foto: Arne G. Perlestenbakken
Ellen Oddveig Rudi
Foto: Arne G. Perlestenbakken

– Vi er også så heldige at vi har to frivillige medhjelpere som har bidratt både med undervisning og servering til konfirmantene. Trosopplærer, vikarprest, kirketjenere og kantor medvirker også på forskjellige måter i konfirmantopplæringa.

Temaer

Rudi forteller at fokus før jul var særlig rettet mot ulike former for bønn, ulike måter å be på, og hva bønn kan være.

– Vi snakket også litt om enkelte salmer og hva som skjer under en gudstjeneste. I tillegg hadde vi en enkel pilegrimsvandring med tre ulike refleksjonspauser.

– Dåp var fokus for én av samlingene. Her fordelte vi ulike roller som sekretær på kirkekontoret, dåpsforeldre og faddere. Vi gjennomførte deretter et tilnærmet fullverdig dåpsrituale. 

I tillegg er det dette året et fadderopplegg som konfirmantene jobber med hjemme. Konfirmantene velger selv en fadder som de snakker med, om hva tro kan være, og hvor de er i livet.

Konfirmantene deltok også på lysmesse, der de viste julebudskapet ved et enkelt rollespill ut fra salmen «I en natt» av Bjørn Eidsvåg. De konfirmantene som ønsker det, deltar på «Hekta-leir» på Lillehammer.

Konfirmanter på samling i Hedalen. Foto: Arne G. Perlestenbakken
12 av konfirmantene på samling i Hedalen
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Samtalegudstjeneste

25. mai deltar alle konfirmantene på en felles samtalegudstjeneste i Begnadalen kirke.

– Denne gudstjenesten har et overordnet tema om at livene våre veves av Gud. Konfirmantene vil gjennom lesninger og rollespill gjennomføre hoveddelen av denne gudstjenesten.

Etter gudstjenesten vil det bli kirkekaffe og avslutning av konfirmanttiden.

Rudi forteller at øving til denne gudstjenesten vil være hovedfokus dette halvåret. Her er temaene delt inn i dåp, konfirmasjon, vielse og gravferd.

Konfirmanter i Hedalen: Nils, Kristian og Marit
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Konfirmasjonsgudstjenester

HedalenLørdag 31. mai kl. 11.00
BagnSøndag 1. juni kl. 11.00
BegnadalenLørdag 7. juni kl. 11.00
ReinliLørdag 8. juni kl. 10.00
LeirskogenLørdag 8. juni kl. 12.00



Les også..

Blomsterpiker

Hedalen.no i år 2002

Hedalen.no kom på nettet i mai år 2000. Artikkelserien om ...
Vincent og Cornelis

Velkommen til verden!

Cornelis har blitt storebror. Vincent Emilio ble født på Tønsberg ...

Sommerjobb på BautahaugenANNONSE 

Valdresmusea søker museumsvert/omviser til Bautahaugen Samlinger i Hedalen. Har du ...
Landbruksplan

Landbruksplan sendt på høring

Formannskapet vedtok torsdag 15. mai å sende Landbruksplan 2025–2030 ut ...
Kari-Anne Jønnes, stortingsrepresentant for Høyre. Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen, Høyre

Vi trenger handling mot vold og trusler i skolen nå!YTRING 

De siste årene har vi sett en urovekkende økning i ...
Vinnerlaget

Full fart og stor innsats på TINE-stafetten i Hedalen!

Tirsdag 13. mai gikk startskuddet for årets TINE-stafett ved Hedalen ...