Sortering

Kan vi bli flinkere til å sortere avfall?

Publisert av Arne Heimestøl 23.01.2025. Sist oppdatert 22.01.2025.

I 2022 ble kun 37,3 prosent av avfallet nordmenn leverte fra seg, forberedt til ombruk eller materialgjenvinning. Dette skriver Miljødirektoratet.

I Valdres gikk 24,5 % av avfallet til materialgjenvinning i 2023.

Nordmenn må forbedre avfallssorteringen både hjemme og på jobb. Det må til om vi skal nå EØS-avtalens mål om 55 prosent forberedelse til ombruk og materialgjenvinning av husholdningsavfall og lignende næringsavfall innen 2025.

Undersøkelser tyder på mange har gode intensjoner og sorterer avfall, men det er en del utfordringer knyttet til korrekt sortering og kunnskap om systemet.

Riktig sortering er en enkel, men effektiv måte å redusere miljøbelastningen vår på og sørge for at ressursene i avfallet utnyttes best mulig.

Kviss om sortering

Hjelp til å sortere riktig

Nettstedet Sortere.no driftes av Avfall Norge i samarbeid med flere offentlige og private aktører i avfalls- og gjenvinningsbransjen.

Hovedmålet med Sortere.no er å gi lett tilgjengelig og korrekt informasjon om hvordan ulike typer avfall skal sorteres, hvor de kan leveres, og hvordan avfall kan gjenbrukes og gjenvinnes.

Nettstedet støttes blant annet av Miljødirektoratet, kommuner og interkommunale selskaper, samt andre aktører innen avfalls- og miljøsektoren.

sortere.no starter du med å velge kommune. Det er viktig å gjøre dette valget, for avfall sorteres ikke likt i alle kommuner.

Informasjonsark

VKR har laget informasjonsark du kan bruke.

Hva skjer etter at du har sortert?

Det kan du lese mer om på denne siden.

Les også..

Skisse av beredskapssenteret

85 % dyrere enn først planlagt

I kommunestyrets møte 20. februar ga konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke ...
Logo HIL

Onsdagsrenn 19. februar 2025

Skirennet denne uka gikk i fristil og med fellesstart. Kaldt ...
Begnadalen barnehage. Foto: Rune Stenslette

Barnehageopptaket er klart

I kommunestyrets møte 20. februar ga konstituert kommunedirektør Berit Dokkebakke ...
Logoen til Bautahaugens Venner

ÅrsmøteBEKJENTGJØRELSE 

Bautahaugens Venner holder årsmøte i Brakastuggua onsdag 20. mars kl. ...
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Barnedåp

Søndag 16. februar ble Kasper døpt i Hedalen stavkirke.
Foto: Arne G. Perlestenbakken

Barnedåp

Søndag 16. februar ble Ella døpt i Hedalen stavkirke.