Resirkulering

Nye regler for innsamling av tekstilavfall

Publisert av Arne Heimestøl 21.01.2025. Sist oppdatert 20.01.2025.

Fra 2025 trer nye regler i kraft i kraft i EU og EØS, inkludert Norge, som krever at kommunene må tilby en separat innsamling av tekstilavfall. Med tekstiler menes i denne sammenheng klær, duker, sengetøy, gardiner og liknende.

KI-generert illustrasjonsbilde
Illustrasjonsbilde

Reglene skal bidra til å redusere mengden tekstilavfall som havner på fyllinger eller i forbrenningsanlegg.

Det er lagt vekt på både gjenbruk av tekstiler og materialgjenvinning. Tekstiler som fortsatt er brukbare, bør i størst mulig grad gjenbrukes, mens slitte eller ødelagte tekstiler kan brukes som råmateriale i nye produkter.

Fast fashion og slow fashion

Hovedtanken i fast fashion-modellen er at klær og andre tekstiler skal byttes ut ofte. Se gjerne denne minidokumententaren som NRK skole har laget.

Det motsatte av fast fashion er slow fashion. Slow fashion er en bærekraftig tilnærming til klesproduksjon og forbruk som legger vekt på kvalitet, etikk og miljøbevissthet.

VKR tar imot tekstiler

Hans Solbrekken Ruud
Hans Solbrekken Ruud er daglig leder i VKR

Valdres Kommunale Renovasjon IKS (VKR) er et interkommunalt selskap med totalansvar for innsamling av avfall og slam i Valdres.

Vi har spurt daglig leder i VKR, Hans Solbrekken Ruud, hvordan de nye reglene vil bli gjennomført i Valdres.

– VKR har hatt tekstilinnsamling på miljøstasjonene i flere år for hele og rene klær til ombruk. I første omgang blir endringen at en også kan levere ødelagte klær, men de må fortsatt være rene og tørre. Dette tilfredsstiller det nye kravet kommunene gjennom VKR, har på seg til å etablere innsamling av tekstiler, skriver Solbrekken Ruud i e-post til Hedalen.no.

– Vi holder akkurat på med å avklare noen detaljer rundt videre håndtering (det er mye som ikke er avklart med tanke på hvordan ting skal fungere videre etter vi er ferdige med vår håndtering).

– Klær kan altså leveres som før på miljøstasjonene, men nå tar vi også imot andre tekstiler og ødelagte klær så lenge de er rene og tørre. Møkkete, våte eller tilgrisede klær og tekstiler sorteres som brennbart restavfall.

Solbrekken Ruud legger til at VKR vil legge ut mer informasjon på hjemmesiden og facebook når selskapet har litt flere detaljer knyttet til endringen.

Les også..

Uføretrygd

Bare svak økning i antall uføre i Innlandet

Innlandet er fortsatt fylket med høyest andel uføretrygdede i aldersgruppen ...
Logoen til Bautahaugens Venner

Sommerutstilling på Bautahaugen 2025BEKJENTGJØRELSE 

Årets sommerutstilling har SAU som tema. Vi ønsker oss innspill ...

Vårkonsert på Hedalen bo- og servicesenter

Hedalen sangkor fylte stuene på Hedalsheimen med vakker sang søndag ...
Siste dans

Kurve inviterer til konsertarKUNNGJERING 

For 18 år sidan hadde han ein visjon om å ...
Sør-Aurdalsheimen

Slik fungerer omsorgstrappa i Sør-Aurdal: Hjelp trinn for trinn

I Sør-Aurdal kommune er helse- og omsorgstjenestene organisert etter prinsippet ...
Hedalen helselag ny logo

YogakursBEKJENTGJØRELSE 

Hedalen helselag er medarrangør av et tre-timers yogakurs 15. juni. ...