Aktørene Foto: Arne G. Perlestenbakken

Boeing Boeing

Publisert av Magne Ruud 30.12.2024. Sist oppdatert 29.12.2024.

Det er nærmest en tradisjon at teatergruppa i Hedalen Ungdomslag har framsyning i romjula. Så også dette året, til glede både for bygdefolk og besøkende.

Teaterstykket, som også er filmatisert, er mer enn 60 år gammelt.

Som tittelen tilsier, er det noe jet-aktig over stykket, med så vel fart som kjappe vendinger. Som farser flest dreier handlingen seg om forviklinger, kaos og galskap satt i et visst system.

Alle bilder og videoer er tatt av Arne G. Perlestenbakken.

Farser og komedier passer godt for et lokalt teaterlag. Kombinasjonen av folk vi kjenner i hverdagen til forskjell fra rollefigurene på scena, bidrar til publikums forventning og å opprette kontakten mellom aktørene og publikum. Kontakten var der fra første replikk.

Det stilles krav til skuespillernes innlevelsesevne i alle teatralske tolkinger, og komedien er ingen unntak, snarer tvert om.  Det er ikke enkelt å omstille seg fra sitt personlige jeg, men for noen er denne evnen medfødt, mens andre har via interesse og instruksjon klart å tilegne seg den.

Nye talenter, unge som eldre, dukker gjerne opp når ungdomslaget presenterer sine oppsettinger. Så også i dette tilfellet, og de gjorde så absolutt ingen til skamme.

Kroppsspråk og mimikk er avgjørende for å lykkes. Å framstå som «laus og leug» er vanskelig, men også her klarte aktørene seg godt.

Uten forkleinelse for noen tillater jeg meg å framheve Anne Willassens tolking av rollen som husholderske som framifrå, både hva angår sminke, replikk, motorikk og mimikk.

Latterbrølet fra en nærmest fullsatt sal kom med jevne mellomrom, og det forteller at aktørene innfridde. Jeg hadde gleden av å sitte ved siden av ei dame som er kjent for sitt gode humør og sin smittende latter, hvilket gjorde at jeg fikk dobbel dose inntrykk å le av.

Hedølene kan være stolte av å ha både lokale og tilreisende krefter som bruker fritida si på å gi oss andre en hyggelig opplevelse.

Teaterstykker vil normalt etterlate seg noe til ettertanke eller et spørsmål: «Og moralen er?»   Å ja visst, den finnes, men den lar vi ligge akkurat i kveld.

Aktørene Foto: Arne G. Perlestenbakken
Rollelisten: Edna – Anne Willassen, Greta – Benedicte Fossholm, Robert – Halvor Killi Grønhaug, sufflør og lysmester – Mette Brager, Gloria – Stine Fekjær Skogly, Bernhard – Gudbrand Jordet og Gabrielle – Torunn Fossholm

Les også..

Miniatyrskyting

Innendørs jaktfelt

BEKJENTGJØRELSE: Hedalen Skytterlags miniatyrgruppe og Hedalen & Begnadalen JSK inviterer ...
Arkivbilde av kommunestyret

Kommunestyret sa nei til nytt kutt i talet på representantar

Kommunestyret vedtok torsdag 13. november samrøystes å halde fram med ...

Juleverksted

Tirsdag 11. november arrangerte foreningen Hedalen kunst- og husflidslag juleverksted ...

Vi søker nye medarbeidere til Uno-X 7-Eleven Nes i Ådal

ANNONSE: Vi trenger flere dyktige og serviceinnstilte medarbeidere til vårt ...

Kulturkvelden

BEKJENTGJØRELSE: På kulturvelden i Hedalen fredag 21. november skal vi ...
Strøm

Burde flere ha valgt Norgespris?

Norgespris er en statlig fastprisordning der boliger og fritidsboliger kan ...